gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها758356
 49 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آتشکده غار بنوو PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

غار بنووغار بنوو در لارستان استان فارس واقع است. غار باستانی بنوو در جنوب روستای عمادده، مرکز بخش صحرای باغ از بخشهای لارستان فارس قرار دارد. این غار که از شگفتی های طبیعت در این قسمت از کشور پهناور ایران است وسعتی قریب به 3000 متر مربع دارد و با ارتفاعی نزدیک به 50 متر در دل کوه گاوبست از رشته کوههای زاگرس جنوبی واقع شده است. در خصوص نام این غار شگفت انگیز اقوال مختلفی وجود دارد از آن جمله عده ای بر این عقیده اند که نام اصلی آن داد بنیاد ( محلی که برای دادخواهی) می باشد و گروهی دیگرنیز نام آن را بن وو که رشه لغوی آن در زبان محلی تقریبا" شیبه داد بنیاد هست می دانند.

ادامه مطلب...
 
چهار طاقی ظالمی PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهارطاقی ظالمی بازمانده از عصر ساسانی است و به  شماره ثبت ۹۲۲۳  در تاریخ ۱۳۸۲/۰۴/۲۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. این چهار طاقی در شهرستان لامرد، بخش علامرودشت، روستای ظالمی قرار دارد.

 
آتشکده ایزدخواست (چهار طاقی ساسانی) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهار تاقی ساسانی در شهرستان آباده و در ۷ کیلومتری شمال ایزدخواست (در ۷۵ کیلومتری شمال شهر آباده) قلعه ای تاریخی قرار دارد که به قلعه ایزدخواست مشهور است. اصل بنا مربوط به دوره ساسانیان است،

ادامه مطلب...
 
چهار طاقی رباط (پیر رباط) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهار طاقی رباط (پیر رباط) در شهرستان شیراز، بخش سروستان واقع شده و مربوط به دوره اسلامی است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۳۹۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
چهار طاقی قاضیان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهارطاقی قاضیان مربوط به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان خرم بید فارس، بخش مرکزی، دهستان خرمی، ۵ کیلومتری جنوب شرقی روستای قاضیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۱۴۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
سرای افشاریان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

از دیگر کاروانسراهای فارس که ناشناخته مانده است سرای افشاریان در بخش شرقی بافت تاریخی شیراز است. این بنا، کاروانسرایی درون شهری در مجموعه ابنیه قوام است. اصل بنا مربوط به دوره قاجار است و در سند آن با کاربری اصطبل ثبت شده است. اما چنانکه از نام آن (سرای افشاریان) و خصایص معماری بنا بر می آید، در واقع یک کاروانسرای درون شهری است. ضلع غربی بنا به کلی تخریب شده است و نیازمند بازسازی است. این بنا تا کنون در فهرست آثار ملی ثبت نشده است.

 
چارطاقی بدره ای ایج PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چارطاقی بدره ای ایجدر استهبان فارس مجموعه بناهای باستانی قابل توجهی وجود دارد که می تواند مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد. مجموع این آثار تاریخی شامل چهارطاقی خروجی قنات های بدره، ایوان سنگی، محراب اسلامی، جوی های ساروجی، تنوره های آسیاب های کهن و خرابه های دژ نگهبانان هستند. چهار طاقی مربوط به عصر ساسانی با معماری آن دوره کاملا سالم و فقط سقف گنبد آن از خارج بازسازی شده است. کف چهار طاقی از زمین مقداری گود تر است و برای ورود به آن باید چند پله کوتاه را طی کرد. سرچشمه قناتهای واقع در این دره به داخل چهارطاقی هدایت شده و آب به حوض وسط آن وارد می شود. ما بین چهار ستون بنا چهار درگاه وجود دارد.

ادامه مطلب...
 
کاروانسرای فداغ PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهارطاقی کاروانسرای فداغ

کاروانسرای فداغ از آثار تاریخی فداغ واقع در شهرستان گراش فارس است. این کاروانسرای قدیمی بنایی سنگی است که دارای هشت ستون مجزا از هم در دو قسمت است که یکی از قسمت‌های آن تخریب شده است. اصل بنا از لاشه سنگ و ساروج ساخته شده و دارای سقفی گنبدی شکل است. به همین دلیل به چهارطاقی فداغ مشهور است. این اثر تاریخی حال و روز مناسبی ندارد اما خوشبختانه اخیرا مورد توجه و بازسازی قرار گرفته است.

 
چهارطاقی زاغ و سیمکان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

در فارس، ناحیه سیمکان جهرم دو چهار طاقی وجود دارد. چهارطاقی (چهارتاقی) زاغ در بخش سیمکان، 500 متری شمال روستای زاغ قرار دارد و مربوط به دوره اسلامی است. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۲۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 10 از 20