gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها711257
 63 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آتشکده اردشیر (معبد آناهیتا) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آتشکده اردشیرمسعودی مورخ بزرگ اسلامی از آتشکده ای عظیم در استخر یاد می کند که احتمالا همان آتشکده اردشیر است که گاه معبد آناهیتا یا ناهید نیز خوانده شده است. این آتشکده از وجوه مختلف دارای اهمیت است: اول آنکه یادآور آغاز دودمان ساسانی است و محل بسیاری از وقایع مهم سیاسی تاریخی روزگار کهن بوده است (به روایت تاریخ بلعمی و طبری که چون یزدگرد سوم نوه خسروپرویز بود به مقام پادشاهی رسید . بزرگان ایران، تاج شاهنشاهی را در آتشکده اردشیر استخر بر سر وی گذاشتند و او را به پایتخت ایران در بغداد تیسفون فرستادند).

آغازگاه نوعی از معماری است که بعدها به خصیصه عصر ساسانی بدل می شود (آتشکده اردشیر نخستین بنای طاق‌دار سبک ایرانی است که از دوران ساسانی به جا مانده و در فیروز آباد استان فارس قرار دارد).

 

این آتشکده در خرابه‌های شهر استخر استان فارس قرار دارد و به دستور اردشیر بابکان به نشانه شادمانی تاسیس سلسله ساسانی بنا شده است. چون اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانی از خانواده موبدان بزرگ بود به همین دلیل این آتشکده را به شادمانی برقراری سلسله جدیدش در ایران ساخت. اين بنا با طول 116 متر و عرض 55 متر يکي از کاخ‌هاي ييلاقي اردشير به شمار مي‌رود که از سنگ پاره و ملاط گچ ساخته شده و نماي آن از شمال به چشمه جوشان ورودي موسوم به برم پير (قمپ و خنب) که آب زلالي از آن مي‌جوشد و جاري مي‌شود و از جنوب به ديوار باره بلندي است که آتشکده اصلي در آن جهت و بيرون از کاخ ساخته شده است.از ورودي شمالي بعد از ايواني به طول 28 و عرض 14 متر با سقف گهواره‌اي به تالار مياني مربع شکل و گنبدواري به ابعاد 14×14 وارتفاع بين 25-21 متر وصل مي‌شود و از تالار مياني به دو تالار قرنيه در شرق و غرب اتصال دارد و هر تالار با راهروهاي جداگانه به بخش‌هاي ديگر کاخ راه دارند. راهرو تالار غربي به پلکان طبقه دوم کاخ منتهي مي‌شود. ايوان جنوبي بيشتر به اتاق‌هاي چهار جانب کاخ که به نظر جمعي از کارشناسان مهمانسراي کاخ بوده و به ورودي جـنـوبـي باز مي‌شود.گچ بري و تزئينات تالارها بسيار زيبا و با شکوه شبيه کاخ تچر، تخت جمشيد مي‌باشد و زيربناي کاخ با چشمه جوشان 8500 متر مربع است.آتشکده اردشير بيرون از کاخ اردشير ساخته شده است .