gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها727201
 137 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آتشکده بزرگ جره PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

کاروانسرای جرهآتشکده جره از آثار منحصر به فرد دوره ساسانی است که در فارس قرار دارد. این اثر تاریخی را  مهر نرسه، وزیر بزرگ و مقتدر بهرام پنجم ، پادشاه ساسانی در بخش جره و بالاده و در فاصله 55 کیلومتری کازرون در مسیر جاده کازرون به فراشبند ساخته است. با این حال ابن حوقل آتشکده را به دارابن دارا منسوب می کند. در حدود العالم هم همین انتساب دیده می شود.

آتشگاه جره چهارطاقی بزرگی است که هر ضلع آن بیش از 14 متر طول دارد. ارتفاع آتشکده نیز قریب به 14 متر است. این آتشگاه در قله یک بلندی مشرف به رودخانه جره قرار گرفته است. بر این بلندی بقایای متعدد ساختمان‏ هایی وجود دارد که نشان می‏دهد این مکان محل شهری قدیمی بوده است. آتشگاه بر لبه پرتگاهی ﮋرف بنا شده تا بتوان آن را از تمام منطقه و از هر دو شعبه دره مشاهده کرد. این بنا حصار ندارد، فقط در سمت شمال غربی آن و در قسمت پایین تپه دماغه مانندی که چهار طاق بر فراز آن قرار گرفته ردیفی از بناهای متعلق به آتشکده مانند اتاق آتش ، انبارهای گوناگون و محل اقامت راهبان به چشم می‏خورد.

پایه هاي این چهارتاق کاملاً سالم وتاق ­هاي چهارگانۀ آن نیز سالم است. تنها قسمت فوقانی گنبد کمی تخریب شده و گوشواره ­ها نیز کاملاً سالم است. مصالح این چهار طاقی از ملاط و سنگ تشکیل شده است .