gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها711257
 57 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آتشکده قدمگاه جهرم PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آتشکده قدمگاه جهرم

آتشکده قدمگاه در شهرستان جهرم در استان فارس قرار دارد. گفته می‌شود که قدمگاه‌ها از معابد آناهیتا به شمار می‌روند که ویژه زنان بوده‌اند.ساختمان این آتشکده در نزديكي محله ي علي پهلوان(شهرستان جهرم) و در دامنه ي شمالي كوه بر روي تپه ای کوچک قرار دارد.

اين بنا شباهتي به شبستانهاي مسجد داشته و شامل يك عده طاق هاي رو به شمال است. در قسمت وسط در پشت طاق هاي فوق محوطه ي سرپوشيده شبيه چار سوق بازار وجود دارد و در همين قسمت است كه بر روي قلعه سنگي نقشهايي حجاري شده و در نتيجه نام قدمگاه را به كليه ي اين ساختمان داده است . در بالاي درگاه يكي از اطاقهاي شرقي در داخل بنا سنگي نصب گرديده و اشعاري از حكيم سرائي شاعر معروف جهرم بر روي آن نوشته شده است.

 

در اين اشعار از اين ساختمان تحت عنوان آتشكده نام برده شده است ولي طبق تحقيقاتي كه اداره ي باستان شناسي انجام داده بناي مزبور به دوران پس از اسلام تعلق دارد. به همین دلیل در آتشکده بودن این محل تشکیک هایی وجود دارد. احتمال مي رود در ادوار قبل از اسلام در اين نقطه آتشكده ای وجود داشته و بعداً به صورت فعلي درآمده است. خصایص معماری بنا این فرض را تقویت می کند. چرا كه اين ساختمان شبيه آتشكده ها كه يك منبع يا حوض در جنب آن بوده و يك آب انبار هم در مجاور آن است و همچنين مانند آتشكده ها داراي يك اطاق در وسط به صورت 8 ضلعي است. همچنین مانند آتشكده ها، داراي اطاق­هاي متعدد در اطراف اطاق آتش مي باشد. بنابراین اساس این بنا احتمالا از عهد ساسانی است که بعدها تعمیر گشته و تغییر کاربری داده است..