gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها758408
 36 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آتشکده بیشابور PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چسبیده به قصر بزرگ بیشابور، بقایای آتشکده ای از همان زمان دیده می شود که هر چند نقشه چهار گوش آن دارای سنت ایرانی است، از فنون ساختمانی روم بهره برداری کرده است. عناصر تزئینی آن از قبیل سرهای گاو نر پشت در پشت به روشنی از شوش یا تخت جمشید اقتباس شده است.
در بیشاپور تنها بناهای دولتی در بخش شمالی شهر از زیرخاک بیرون آورده شده اند. این بناها را کاخی با معبد مجاور آن تلقی کرده اند اما به احتمال زیاد همه مجموعه یک آتشکده بزرگ با یک حیاط ورودی مستطیل شکل در ضلع جنوب شرقی بوده است. این حیاط به ایوانی که هنوز حفاری نشده منتهی می شود و در پشت آن تالار بزرگ چلیپایی شکل قرار داشته که زمانی بر بخش مرکزی آن بزرگترین گنبد ساسانی (به قطر ۲۲ متر) زده شده بوده است. این بنا احتمالا مکانی مقدس بوده است.

 


شهر تاریخی بیشاپوردر کنار یکی از شاهراه های ارتباطی کشور در زمان شاپور اول بنا شد، ویرانه های بیشاپور در بیست و سه کیلومتری غرب کازرون در استان فارس واقع است. ساخت بنای بیشاپور به دستور شاپور اول بعد از پیروزی او بر والرین امپراتور روم آغاز شد. طراح و سازنده شهر اپسای دبیر، معمار بزرگ عصر خود بود. شهر ۲ کیلومتر طول و ۱ کیلومتر عرض داشته و چهار ضلعی است .بیشاپور از یک سو به کوه،که دژی برای حفاظت از شهر بوده، و از سوی دیگر به رودخانه محصور شده و اطراف آنرا بارو و خندق فرا گرفته است.