gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها734870
 10 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آتشکده میل اژدها PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

میل اژدها یا آتشگاه یا دیمه‌میل یا میل آزاد مربوط به دوره اشکانیان است و در هفت کیلومتری غرب شهر نورآباد ممسنی در شمال غرب استان فارس واقع شده‌ است که در دره‌ای در کنار کوه تنگ کله واقع است. در این منطقه هیچ آبادی‌ وجود ندارد. این اثر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

میل اژدها نورآباد ممسنی

 

این میل در کنار یکی از راه‌های مهم باستانی و در دامنه کوهی سنگلاخ و نسبتاً سرسبز قرار دارد. میل اژدها یکی از معدود مناره‌هایی بازمانده از دوران پیش از اسلام ‌است.

این اثر از لحاظ شکل و ظاهر مانند کعبه زردشت و برج زندان پاسارگاد، چهارگوش است. بلندای برج بیش از هفت متر و پهنای هر ضلع آن در پایین چهار متر و در بالا ۴۰/۳ متر است و از سنگ رگه سفید به طول‌های مختلف (برخی ۴۴ و برخی ۱۹ سانت) بسیار دقیق، منظم و با مهارت ساخته شده‌است.

در داخل قسمت بالایی برج، پلکانی به بلندای ۱۰/۵ و پهنای ۵۹ سانتی‌متر وجود دارد. این قسمت در سمت جنوب و در ارتفاع سه متری واقع شده و چنین به نظر می‌رسد که با نردبان به این قسمت می‌رسیدند و سپس از پلکان بالا می‌رفتند. در این برج آتش مقدس نگهداری می‌شد و از آنجا آتش را به سایر نقاط می‌بردند. آتشدانی نیز بر فراز برج وجود داشته است . واندنبرگ باستان شناس، برآن است که برج نورآباد فقط به روی روحانیان باز بود و نیایش کنندگان، تنها می‌توانستند آتش را ببینند. بنابراین آتشدان‌ها و آتشکده‌ها سرباز بودند. در دوره پهلوی دوم، میله فلزی از وسط قطعات سنگ‌های برج نور آباد گذراندند تا از فروپاشی آن جلوگیری شود.

به‌طور کلی میل‌ها در زمان اشکانیان و ساسانیان کاربرد فراوان داشته و بعدها در دوران اسلامی نیز این میل ها را در مناره‌ها می‌توان مشاهده کرد. میل اژدها ممکن است در راهنمایی کاروانیان و اطلاع رسانی و دیده‌بانی و همچنین عبادتگاهی مقدس بوده باشد. با این حال تا کنون اهمیت این بنا از نظر گردشگران به دور مانده است.