gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

نقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها764279
 7 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آتشکده آذرجو PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آتشکده آذرجوآتشکده آذرجو یکی از آتشکدهای شهر داراب و در ۱۰ کیلومتری غرب شهر دارابگرد است. آتشکده آذرجو به شیوه چهارطاقی با گنبدی گرد است که سقف اصلی آن ویران شده‌است. اضلاع اصلی بنا 15 متر و ارتفاع آن 6 متر بوده است. آوار ديوارهاي اين آتشكده را تا نصف گرفته است و گنبد آن ريخته است. در مقابل آن چشمه و استخری طبیعی قرار داشته است.

 

كنار آتشكده كوه سنگي حفره سياه قرار دارد و چشمه بزرگي نيز در كنار آن است. بنا به روايت مروج الذهب مسعودي اين آتشكده به دستور اشو زرتشت بنا شده است. زرتشت به يستاف شاه دستور داد تا آتش مقدس جمشيد را بيابد و يستاف شاه آنرا در خوارزم يافت و به دارابگرد آورد و در آنجا آتشكده اي بنا نمود و آتش مقدس را در آن نگه داري نمود. سپس شهر خرم دارابگرد را بنا نمود.از سال 332 هجري قمري نام آن به آتشكده آذرجو تغيير كرد. "مقدسی" یکی از رخدادنگاران، آذرجو را شهری از آتش معنا کرده است. در برابر این آتشکده، کوه بلندی به نام "حفر سیاه" و چشمه‌ای طبیعی و بزرگ به نام "اغلان‌قز" قرار دارد.

این آتشکده به سان دیگر چهارتاقی‌های روزگار ساسانی، دارای پلانی مربعی است. این سازه تاریخی خاموش از لاشه‌سنگ با ملاط گچ دست‌کوب ساخته‌شده‌است. بدنه داخل اثر، گچ‌اندود بوده که پهنای لایه‌های گچی آن ۵ سانتیمتر است. درکنار ان دو حلقه چاه سنگی دردل کوه تراشیده اند که از آنها به عنوان مخزن اب برای دو اسیاب که در زیر ان قرار دارد استفاده می شده است.نقاشی فرصت الدوله از آتشکده آذرجو

 

تا روزگار قاجار گنبد این بنا برجای بوده تا آنجا که فرصت الدوله تصویری از آن کشیده است. این بنا می تواند به مقصدی برای گردشگران فارس بدل شود.

 

روابط عمومی

پیوند ها

پایگاه اطلاع رسانی حرم مطهر احمدی شاه چراغ (ع)
پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت اله ایمانی
پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس
مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس
میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس

خبرگزاری جمهوری اسلامی
خبرگزاری دانشجویان ایران
خبرگزاری مهر
خبرگزاری کتاب ایران
خبرگزاری شبستان

روزنامه خبر جنوب
روزنامه بین المللی نیم نگاه
روزنامه عصر مردم
روزنامه سبحان
سایت مطبوعات فارس

اداره کل کتابخانه های عمومی فارس
حوزه هنری فارس
نقد کتاب فارس

مرکز جهرم شناسی
شیراز تجارت