gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها623335
 48 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

چهارطاقی محلچه (فیشور) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهار طاقی محلچه (فیشور)چهارطاقی محلچه (فیشور) یکی از آثار ارزشمند تاریخی و گردشگری روستای محلچه و مربوط به دوران قبل از اسلام در فارس است. این اثر تاریخی که به نامهای آتشکده محلچه یا آتشکده محل شاه نیز نامیده می‌شود در کنار جاده اوز - شیراز در ۳۰ کیلومتری غرب شهر اوز در روستای محلچه واقع است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنای تاریخی و با ارزش سنگ، گچ و ساروج است.

 

آتشکده محلچه با آتشکده‌های کاریان جویم لارستان و کاریان فیروزآباد در ارتباط بوده است. گویا مراسم خاص توسط موبدان همه ساله در آتشکده‌های یزد، کاریان جویم لارستان، کاریان فیروزآباد و محلچه اوز برگزار می شده است. وجود آتشکده‌های آذرفرنیغ کاریان، جویم لارستان، فیروزآباد و محلچه نشان از وجود یک شاهراه ارتباطی اقتصادی و تجاری بین این ۳ منطقه دارد. آتشکده محلچه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امروزه یک ستون این چارطاقی فروریخته و پایه‌های سایر ستونها تعمیر و مرمت شده است ولی گذشت زمان این بنای تاریخی را فرسوده ساخته و نیاز به مراقبت و مرمت بیشتری دارد.