gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها711258
 79 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

چهارطاقی محلچه (فیشور) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهار طاقی محلچه (فیشور)چهارطاقی محلچه (فیشور) یکی از آثار ارزشمند تاریخی و گردشگری روستای محلچه و مربوط به دوران قبل از اسلام در فارس است. این اثر تاریخی که به نامهای آتشکده محلچه یا آتشکده محل شاه نیز نامیده می‌شود در کنار جاده اوز - شیراز در ۳۰ کیلومتری غرب شهر اوز در روستای محلچه واقع است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنای تاریخی و با ارزش سنگ، گچ و ساروج است.

 

آتشکده محلچه با آتشکده‌های کاریان جویم لارستان و کاریان فیروزآباد در ارتباط بوده است. گویا مراسم خاص توسط موبدان همه ساله در آتشکده‌های یزد، کاریان جویم لارستان، کاریان فیروزآباد و محلچه اوز برگزار می شده است. وجود آتشکده‌های آذرفرنیغ کاریان، جویم لارستان، فیروزآباد و محلچه نشان از وجود یک شاهراه ارتباطی اقتصادی و تجاری بین این ۳ منطقه دارد. آتشکده محلچه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امروزه یک ستون این چارطاقی فروریخته و پایه‌های سایر ستونها تعمیر و مرمت شده است ولی گذشت زمان این بنای تاریخی را فرسوده ساخته و نیاز به مراقبت و مرمت بیشتری دارد.