gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها711257
 54 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آب انبارهای کریمخانی PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

فارس در منطقه ای کم آب قرار دارد. به همین جهت از قدیم مجموعه ای از راهکارهای مختلف جهت دستیابی به منابع آب وجود داشته است. احداث آب انبار ها یکی از این راهکارها بوده است. آب انبارهای معروف شیراز تا پیش از لوله کشی عبارت بودند از آب انبارهای آستانه ـ قوام « واقع در محله قوام » ـ آتشی ها « لب آب » ـ حاج عباس « جنب باغ ملی » ـ مشیر « محله مشیر» ـ بی بی دختران « محله سنگ سیاه » اشاره کرد که امروزه از آنها جز نامی باقی نیست. از آن روزگار تنها مجموعه آب انبارهای کریمخانی به یادگار مانده است که مشمول داستانها و حکایت های بسیاری است. برای نمونه در فارسنامه ناصری در مورد ساخت ابنیه کریمخانی آمده است :

 

"در سال 1180 وکیل که خاطر را نظم ممالک ایران جز خراسان آسوده داشت شهر شیراز جنت طراز را پای تخت خود فرمود و بنیاد ساختن عمارت را نمود. اول قلعه شهر را از گچ و آجر بنا کرده با تمام رسانید بعد ارگی برای نشیمن و حرمسرای خود بساخت و بانجام رسانید . صاحب تاریخ زندیه نوشتهاست که چون اراضی خارج دروازه شیراز پستی و بلندی بسیار داشت دوازده هزار نفر عمله بولایات محروسه خود حواله داد که برای تسطیح و هموار نمودن اراضی حاضر نمودو چماعتی از مطربان و سرناچیان و زنان آوازه خوان را گماشت که در چند جا بساط عیش گسترده و مشغول بسازندگی بودند برای آنکه جماعت کارکنان بتردماغی و خوش حالی بوجد و سرور مشغول به عمل باشند."

 

آب انبارهای کریمخانی شامل: آب انبارهای حافظیه، وکیل، دیوانخانه و هفت تن است که به دستور کریمخان زند(1163-1193 ه.ق) برای تهیه آب آشامیدنی مردم شیراز در چند نقطه شهر ساخته شد و به آب انبارهای کریمخانی مشهور است. طرح این آب انبارها بر گرفته از معماری دوران صفویه است و از نظر ساختمانی بسیار محکم و بزرگ هستند. مخزن این آب انبارها بسیار وسیع است. به وسیله پلکانی سنگی، امکان دستیابی به آب در این آب انبار فراهم می شده است.

بادگیرهای بلند این آب انبارها که برای خنک کردن آب و تهویه فضای موجود تعبیه شده اند بوسیله آجر و نقش های لوزی بر دهانه آن ها ساخته و تزیین شده اند. کانال های آب رسانی آن ها نیز از سنگ و ساروج ساخته شده اند. ارتفاع هر کانال 60/1 متر و ضاخمت دیواره کانالهای 0/5 متر می باشد. منشاء کانال آبرسانی در زمان زندیه قنات رکن آباد بوده است. دو نکته در مورد آب انبارهای مذکور حائز اهمیت است: نخست عمق و بزرگی آنهاست که پیش و پس از آن تاریخ دیده نمی شود و دوم شکل تهویه آن است که آبی بسیار خنک و گوارا را به طالبان ارائه می کرده است.

 

آب انبارهای کریمخانی در تاریخ 14/8/1355 با شماره 935 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.