gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها758408
 21 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آب انبار های برکه بگال اول و دوم PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

لارستان به دلیل آنکه در منطقه ای کم آب قرار دارد سرشار از بناهای آبی ارزشمندی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. آب انبار های لارستان از این جمله اند. این آب انبارها که بیشتر بازمانده از عصر صفوی و قاجار هستند از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده اند و دارای طراحی های جداب و دیدنی هستند. برای نمونه دو آب انبار با طرح صلیبی در این منطقه جلب توجه می کند. نخست برکه اول بگال که مربوط به دوره قاجار است و در لارستان فارس، محله دم دروازه، جاده بگال، پشت قلعه اژدهاپیکر واقع شده و در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۷۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دوم چهار برکه دوم بگال که مربوط به دوره قاجار است و در بخش مرکزی شهرستان لارستان حور، محله دم دروازه، جاده بگال واقع شده و در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۷۲۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است که سه شکل عمده در طراحی آب انبارهای لارستان دیده می شود. برکه‌های دایره‌ای شکل (مخصوص مسلمانان منطقه بوده است)، برکه‌های استوانه‌ای و کشیده (عموما به یهودیان اختصاص داشته تا آب شرب آن‌ها از مسلمانان جدا کند) و برکه‌های صلیبی (در واقع راه ارتباطی ۴ برکه را به صورت صلیب به هم متصل می کرده است).