gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها710670
 100 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

سوابق تاریخی آثار ثبت شده از فرهنگ مردم فارس: قسمت هشتم PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

خاتون قیامت

هدایت می‌نویسد در شیراز، دخترها برای این که سفید بخت شوند، می‌روند در خاتون قیامت و به دور جوغن (هاون سنگی بزرگی) که در میان ساختمان است، می‌چرخند.

شاه قیس

اگر مردم شیراز، از شنبه اول سال تا 13 شنبه بعد از آن به شاه قیس الدین شاه قیس بروند، به مراد خود می‌رسند.

گور جوانمردان

براساس نوشته هدایت، در فارس بر روی گور جوانمردان، مجسمه شیر سنگی قرار می‌دهند، چون شیر نشانه زور و قدرت است.

زبان شناسی عامیانه واژه نیریز

معروف است که شاگردان افلاطون از وی می‌پرسند که آیا دارویی وجود دارد که آدمی را پس از مرگ مجددا زنده کند؟ افلاطون دستور العمل دارویی را می‌دهد و می‌گوید پس از مرگش، جدش را به حمام ببرند و روغن آن دارو را بگیرند و به بئنش بمالند تا زنده شود.

پس از درگذشت افلاطون، طبق دستور او عمل کنند و در لحظه‌ای که داشته جان می‌گرفته، ندایی از غیب برمی‌آید که نریز! در حالی که افلاطون می‌گفته بریز! در این حال سقف حمام فرو می‌ریزد. خرابه این حمام در نیریز واقع است و سالی یکبار از آن جا ندا در می‌آید نریز! نریز!

آب حوض ماهی

هدایت می‌نویسد: آب حوض ماهی آرامگاه سعدی خود خواص زیاد دارد از جمله باطل کردن سحر است و مردم در آن آب تنی می‌کنند.

دروازه قرآن

هدایت مینویسد که مردم شیراز روز اول هر ماه، به دروازه قرآن می‌روند و از زیر دروازه گذر می‌کنند و بر این باور هستند که قرآنی در بالای دروازه وجود دارد که تمام قرآن 17 من می‌باشد و هر برگ آن هم 17 من.

هدایت سپس خود می‌افزاید یک نفر که قرآن را دیه بود، به خط حسن بن بویه است و به همین سبب به اسم امام حسن (ع) نسبت می‌دهند و سه چهار من بیش‌تر وزن ندارد.