gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها762128
 76 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

رونمایی از کتاب "محراب مسجد جامع" در نی ریز PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

رونمایی از کتاب "محراب مسجد جامع" در نی ریز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، طی مراسمی روز پنج شنبه 29 آذر ماه همزمان با بزرگداشت هفته پژوهش، کتاب" محراب مسجد جامع نی ریز" با حضور دکتر منصور طبیعی، رییس بنیاد فارس شناسی، مقامات شهرستانی، پژوهشگران و فرهنگوران در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی ریز رونمایی شد..

در این آیین، منصور طبیعی، رییس بنیاد فارس‌شناسی، مسجد جامع کبیر را تاریخ نی‌ریز خواند و تلاش مؤلف کتاب برای ارائه برداشت علمی از سنگ‌نوشته و تزیینات گچ‌بری مسجد را مفید دانست و گفت: متاسفانه ما میزبان خوبی برای این مسجد در مقایسه با مسجد نصیرالملک شیراز نبوده‌ایم.

مختار کمیلی، پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه رفسنجان نیز اثر تاریخی بنای مسجد جامع کبیر را هویت شهر نی‌ریز دانست و کار نویسنده و پژوهشگر این کتاب را ستود.

محمدرضا امیری، فرماندار نی ریز هم در سخنانی محراب مسجد جامع کبیر را یکی از شاخص های هویت نی‌ریز خواند و اعلام آمادگی کرد تا با همکاری پژوهشگران و مراکز علمی برای طرح مرمت این مسجد بودجه و اعتبارات لازم را تامین نماید.

اعظم منزه، مؤلف کتاب «محراب مسجد جامع نی‌ریز» در پایان مراسم، با بیان این که کتاب حاضر حاصل پایان نامه کارشناسی ارشد من در دانشگاه تربیت مدرس تهران در سال 91 است، گفت: این کتاب پس از نگارش توسط میراث فرهنگی نی ریز به پژوهشگاه میراث فرهنگی تهران معرفی شد و پس از داوری ها توسط بنیاد فارس شناسی، به شکل کتاب، چاپ شد.

منزه ادامه داد: معماری محراب مسجد جامع کبیر نی ریز متعلق به دوره آل بویه در قرن 4 هجری قمری است که بیش از 1100 سال قدمت دارد که او در این کتاب به بازآفرینی و کاربری گرافیکی نقش مایه های هنری محراب پرداخته است و آن را در 8 فصل گرد آوری کرده است.

وی افزود: در این کتاب همچنین به معرفی تاریخچه مسجد جامع و سوابق حفاظت و مرمت آن، محراب مسجد جامع و مقایسه با محراب های مساجد تاریخی ایران، هنر گچ بری پیش و پس از اسلام، نقوش و تزئینات گچ بری محراب، نقوش تزیینی گچ بری معماری آل بویه، ویژگی های بصری نقش ها و کتیبه های مسجد و عناصر ساختار و معماری آن پرداخته شده است.

در این آیین علاوه بر رونمایی از کتاب یاد شده، از محمدعلی پیشاهنگ و مختار کمیلی، دو پژوشگر برتر فرهنگ و نی ریز شناسی تجلیل و تقدیر شد.