gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها762203
 5 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آیین های استقبال و روزه داری ماه رمضان در فارس PDF چاپ نامه الکترونیک

آیین استقبال و روزه داری ماه رمضان در فارس

مردم مومن و متدین استان فارس براساس آداب و رسوم دیرینه خود با خانه تکانی و زدودن گرد و غبار خانه ها، مساجد، امامزادگان عظیم الشان و دیگر بقاع متبرکه به استقبال ماه رمضان ماه بندگی و رحمت رفتند.


 

یکی از رسوم مردم شهر شیراز در استقبال از ماه مبارک رمضان این است که آخرین جمعه ماه شعبان که به کلوک ‌اندازون معروف است به دامان طبیعت، گردشگاه‌ ها، کوه و باغ‌ ها می روند و به تفریح و شادی می‌ پردازند تا اگر در بین افراد فامیل کدورتی وجود دارد در مراسم کلوک‌ اندازون و پیش از آغاز ماه مبارک رمضان این کدورت را برطرف می‌ کنند. 

بیشتر مردم استان فارس به پیشواز ماه رمضان می روند و یک روز قبل از شروع ماه مبارک روزه می گیرند که تاکنون این سنت دیرینه در بسیاری از مناطق استان انجام می شود. 
از گذشته در استان فارس و شهر شیراز رسم بر این بوده که مردم در ماه رمضان با یک ساز مخصوص سحر بیدار می ‌شدند، هرچند این مراسم کم رنگ شده است اما هنوز هم در برخی شهرستان ‌ها وجود دارد. 
خواندن مناجات با صدای بلند در پشت بام ها، منازل و مساجد و کوچه ها و گذرها از دیگر رسوم مردم مناطق مختلف فارس است که از نخستین روز ماه مبارک رمضان به صورت خودجوش توسط افراد با سواد در محلات انجام می شده تا مردم محله بتوانند در زمان سحر بیدار شوند که هنوز هم این رسم دیرینه در برخی از محله های فارس از جمله شهرستان جهرم و شیراز جاری است. 
در این ماه جنوب فارس نیز در مساجد ، خانه ها ، پارک ها ، حتی سایه سار دیوارها و درختان، به صورت فردی قرآن می خوانند که برخی افراد در این ماه قرآن را ختم می کنند. 
مردم شیراز اعتقاد دارند در روز اول ماه مبارک رمضان به زیارت امامزادگان واجب التعظیم این شهر از جمله حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع)، سید علاالدین حسین(ع)، سید میر محمدبن موسی(ع) و علی بن حمزه(ع) می روند که برخی از خانواده ها نیز نمازهای مغرب و عشا را در این حرم ها اقامه و روزه خود را باز می کنند. 
خوردن سحری و افطاری دسته جمعی در خانه یکی از بزرگان فامیل و رسم سفره افطاری دادن و میهمان کردن فامیل در هر وعده افطاری از دیگر رسوم مردم فارس در ایام ماه مبارک رمضان است که با انگیزه و شور خاصی اجرا می شده و هنوز هم ادامه دارد. 
میهمان شدن بر سر سفره افطار و افطار کردن دسته‌ جمعی در شهر شیراز در فصل تابستان در فضاهای سبز و پارک‌ها برگزار می شود که این یک رسم منحصر به فرد مردم این خطه است. 
میزبان در سفره افطار با پخت غذاهای ویژه این ماه به استقبال میهمانان روزه دار خود می رود که عموم مردم استان فارس و شیراز روزه خود را با انواع عرقیات گرم مانند گاوزبان، طارونه، نسترن، بهارنارنج، گلاب و یا شیر و خرما باز می‌ کنند. 
در ماه رمضان غذاهای ویژه ای از جمله قنبرپلو، کلم ‌پلو، کوفته‌ هلو ، آش ماست، آش رشته، کوکو سبزی،نان و پنیر و سبزی، نان گتک، یوخه، نان چایی، ترحلوا، رنگینک، انواع حلواها و زلیبی بامیه شیرازی در سفره های افطاری روزه داران استان فارس به ویژه شیراز دیده می شود. 
از ابتدای ماه مبارک رمضان تا 15 رمضان و تولد امام حسن (ع) ، دید و بازدید و جشن در فارس رواج دارد. 
روزوالون رسم زیبای شیرازی‌ها در ماه رمضان است که براساس این رسم خانواده تازه داماد در سینی‌ های مخصوص انواع شیرینی، نبات، نقل و افطاری برای خانواده عروس می‌ فرستند. 
زمان شهر و رفت و آمد و حضور مردم در شهرها و به ویژه شیراز برگرفته از زمان افطار و اذان مغرب و عشا است. مردم شهرهای مختلف فارس ساعتی مانده به غروب آفتاب، در خانه ها جمع می شوند و همه با هم گرد سفره افطار جمع می شوند و دعای ربنا را گوش می دهند و قرائت می کنند و با اذان روزه خود را باز می کنند. 
یکی از نکات جالب در آداب و رسوم ماه رمضان شهر شیراز و برخی از شهرستان های فارس شب زنده داری در مساجد است که این رسم قدیمی با حضور روزه داران به ویژه جوانان در همه شب های ماه مبارک رمضان انجام می شود. 
این رسم در حال حاضر در تعداد اندکی از مساجد شهر شیراز برگزار می شود اما سالهاست که مومنان شب های ماه رمضان را در این مساجد احیا می گیرند و به قرائت قرآن، دعاهای ابوحمزه ثمالی، جوشن کبیر و دعاهای ویژه ماه رمضان می پردازند. 
در ماه رمضان مساجد استان فارس و شهر شیراز تکاپوی بیشتری دارد و مردم به همت بزرگان محل در مساجد هر منطقه اقدام به تهیه بسته های غذا می کنند و آنها را بین نیازمندان توزیع می کنند تا در این ماه هیچ سفره ای خالی نماند. 
لیالی قدر ، شب های پربرکتی است که مردم فارس و شیراز در این شب ها تا سحر در مساجد می مانند و با شب زنده داری قرآن و سایر ادعیه را می خوانند تا با دعا به درگاه حضرت حق سرنوشت نکویی را برای یک سال خود رقم بزنند. 
احیا در منازل، مساجد و تکایا و حسینیه ها در فارس مرسوم است که مردم در شهر شیراز از غروب آفتاب تا صبح در حرم های مطهر امام زادگان حضور می یابند و به مناجات و عزاداری می پردازند و در زمان سحر نیز نذری و بسته های غذا خود را بین شب زنده داران توزیع می کنند، سحری می خورند و به اقامه نماز می پردازند. 
رسم جمعه الوداعی رسم جالبی است که تنها در شیراز برگزار می ‌شود بانوان شیرازی در جمعه پایانی ماه رمضان به مسجد فتح و مسجد جامع عتیق شیراز می روند و دعا می کنند و قرآن می‌خوانند و حاجات خود را از خداوند طلب می کنند. 
عید سعید فطر پس از یک ماه روزه داری در بین مردم استان فارس به ویژه مناطق جنوبی استان جایگاه و منزلت ویژه ای دارد که مردم فارس و شیراز پس از برگزاری نماز مخصوص عید فطر و دعای وحدت به منزل بزرگ‌ ترها می روند و صله‌ رحم به جای می‌آورند.