gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها624351
 39 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

علي اصغر حكمت PDF چاپ نامه الکترونیک
مشاهیر و بزرگان فارس

علی اصغر حکمت در 1271 ه. ش در شیراز به دنیا آمد.

اجداد وی همه از علمای طراز اول و اطبای معروف شیراز بوده اند. وی از طرف مادر نیز نوه مرحوم میرزا حسن فسایی، نویسنده کتاب فارسنامه ناصری است.

مقدمات ادبی را در شیراز آموخت و برای ادامه تحصیل به تهران رفت و پس از مدتی راهی فرانسه شد و رشته ادبیات را در دانشگاه سوربن به پایان رساند و مدتی در انگلستان به تکمیل زبان انگلیسی پرداخت.

از فعالیت های وی بنای دانشگاه تهران، تاسیس دانشسرای مقدماتی، اجازه تاسیس مدرسه عالی ادبیات و زبان های خارجی،  تعمیر و مرمت و فهرست برداری آثار باستانی، تصویب اساسنامه فرهنگستان ایران به منظور پاسداری از زبان و ادب فارسی، احياي آرامگاه سعدي و حافظ و احداث کتابخانه ملی مي‌باشد.

حکمت در کابینه های متعدد به سمت وزیر امور خارجه، وزیر پیشه و هنر، دادگستری و امور خارجه برگزیده شد.

از 1319 تا وقتی بازنشسته شد با سمت استاد دردانشگاه تهران تدریس کرد. در 1340، این بزرگمرد دانشور،275 نسخه کتاب خطی نفیس و در حدود شش هزار جلد کتاب چاپی به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران اهدا نمود.

اول شهریور 1359 در تهران وفات یافت و پیکرش را به شیراز بردند و در آنجا به خاک سپردند.

امثال قرآن مجيد، پارسي نغز، از سعدي تا جامي، و تهیه و تدوین دائره المعارف بزرگ ایرانشهر از جمله آثار تأليفي و ترجمه‌ وي مي‌باشند .