gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها623379
 46 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

فرصت الدوله شيرازی PDF چاپ نامه الکترونیک
مشاهیر و بزرگان فارس

میرزا محمد نصیرالحسینی شیرازی متخلص به "فرصت"، در سال 1271 ه.ق دیده به جهان گشود.

از کودکی علاقه خاصی به تحصیل علوم و فنون مختلف داشت. در جوانی صرف، نحو، منطق، حکمت، حساب و هندسه را آموخت و در همان سالها با زبان انگلیسی، فرانسه و عربی نیز آشنایی کامل پیدا کرد. پدرش نخستین مربی وی در شاعری و کتابت بوده و بعدها نزد استادش "شیخ مفید متخلص به داور" تحصیل کرده و  تخلص "فرصت"  را به امر وی  انتخاب می نماید.

فرصت علاقه ای شگفت به دوران باستان و خطوط و زبانهای کهن ایرانی داشته و تبحرش در این خط بدانجا رسید که کتاب نحو و صرف خط آریا را تالیف کرد. از دوران کودکی با نقاشی آشنا می شود و بعدها عکاسی را نیز فرا می گیرد. مدتی پسر مظفرالدین شاه قاجار او را با خود به تهران برده و به تعلیم شاهزاده می پردازد و از طرف شاه لقب "فرصت الدوله" به وی اعطا می گردد.

او به سال 1326 به شیراز بازگشته و به ریاست معارف شیراز رسید. در زمان ریاست وی تعداد زیادی مدرسه در شهر شیراز احداث گردید. از دیگر مشاغل فرصت می توان از رئیس عدلیه شیراز، روزنامه نگار، معلم و نقشه بردارنام برد.

فرصت از فعالان انقلاب مشروطه بود. وی درسال 1299 ش در حالی که قبر خویش را نیز در کنار آرامگاه حافظ آماده کرده بود، از عارضه زخم معده در خانه خود در شیراز درگذشت.

آثار فرصت شامل آثار عجم و دیوان اشعار، شیرازنامه، اشکال المیزان، در نحو و صرف خط آریا، بحور الالحان،  دیوان فرصت و دریای کبیر می باشد.