gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها623379
 50 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آیت الله بهاالدین محلاتی PDF چاپ نامه الکترونیک
مشاهیر و بزرگان فارس

آيت ‌الله ‌حاج شيخ بهاالدين محلاتی، از علما و مجتهدين بنام بوده كه در سال 1314هـ.ق در نجف اشرف متولد شده است.

در همان کودکی مادر خود را از دست داد و درهفت سالگی به‌همراه پدر به شيراز آمده و بسیاری از علوم مقدماتی را آموخت. پس از تحصیلات ابتدایی و دروس مقدماتی نزد پدرخود و آیت ا...ميرزامحمدصادق مجتهد شیرازی به تحصيل فقه و اصول پرداخت.

در بیست سالگی قصد عزیمت به حوزه علمیه نجف اشرف را داشت و چون در بحبوحه جنگ جهانی اول، مراجع نجف برای بیرون راندن متجاوزان از عراق حکم جهاد صادر کردند، او و پدرش رهبری حرکت را به عهده گرفته و لباس رزم بر تن کردند.

در سال 1342 ق رهسپار نجف شد و مدت چند سال به تحصیل پرداخت. سپس از سوی محقق عراقی و محقق شیرازی برای وی اجازه اجتهاد صادر شد. پس از رسیدن به مقام اجتهاد، در سال 1349 به شيراز بازگشت و به ساماندهی حوزه علمیه شیراز، تدریس و دیگر مناصب روحانی خویش پرداخت. با درگذشت پدرش در 1358 رسما ریاست حوزه علمیه شیراز را عهده دار شد.

آیت ا... محلاتی به غیر از تقریرات درس فقه و اصول استادان خود و رساله های فتوایی مانند مناسک حج و حاشیه عروه الوثقی، نوشتارهای دیگری مانند اصول و عقاید، راهنمای حق و خطبات جانسوز را تالیف کرد و همچنین به تاسیس بنیادهای عام المنفعه و موسسه های خیریه اهتمام می ورزید که مهمترین آنها به شرح زیر است:

درمانگاه خیریه حضرت ولی عصر( 1346، شیراز)؛ موسسه خیریه اسلامی شیراز (1342)؛ کوی امام علی (شیراز).

وی در راه پيروزي انقلاب اسلامی از رهبران موثر در اين جريان و حركت مردمی بود.