gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها760250
 87 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

مراسم شعرخواني در جوار آرامگاه حافظ شيرازي برگزار شد PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری شبستان

کد خبر :  89013109425606

سرويس : شبستان فارس - 31 فروردین 1389

مراسم شعر خواني همايش شاعران ايران و جهان شب گذشته در جوار آرامگاه حافظ شيرازي با حضور مسؤلين فرهنگ استان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري شبستان از شيراز، دكتر منصور طبيعي، مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس شب گذشته در مراسم افتتاح نخستين همايش بين المللي شاعران ايران و جهان و در آيين شعرخواني در جوار آرامگاه حافظ در شيراز گفت: خواجه حافظ شيرازي که حافظ قرآن است سلطان و اسوه فرهنگ و فرزانگي بوده و حافظ اين شاعر توانمند قرن هاست که پيام صلح و دوستي و عشق را در قالب شعر فارسي به فارسي زبانان و ديگر ملل جهان رسانده و هدايت کرده است.

وي اضافه کرد: شعر حافظ آرام، غني و داراي بسياري از صنايع بديعي و ايهام است که مانند جويباري روان جريان به سمت عشق پاک خدايي و هدايت گري دارد.
مدير كل ارشاد فارس ادامه داد: حافظ منادي عشق و صلح و دوستي بوده عشقي که هدايتگر و مقدس است و او متعلق به يک شهر و کشور و ملت نيست بلکه نياز جامعه و انسان امروز دراين بخش به او به خوبي احساس مي شود.

طبيعي شيراز، سند زنده و گوياي و اصالت ملي ايران را خواند و گفت: شيراز شهريست که از جلوه هاي شکوهمند خدادادي و طبيعي و آثار ارزشمند باستاني را يک جا و در کنار هم برخوردار است که لهجه شيرين مردمان اين شهر يادآور کهن ترين و غني ترين زبان جهان است.

وي افزود: شيراز از جمله پاک ترين خاک هاي آميخته شده به عشق در عالم است که پاک نهادان و روشن ضميران فرهنگ ايراني از جمله حضرت احمد ابن موسي الکاظم (ع) و برادران و عمو زاده هاي ايشان، سعدي، حافظ، ملاصدرا، سيبويه، قطب الدين شيرازي، عبدالله خفيف، روزبهان، ابوحيان، ابن مقله و هزاران قبله گاه انديشه و ايمان و باور را پرورانده و در خود جاي داده است.

گفتني است، نخستين همايش بين المللي شاعران ايران و جهان در سه شهر تهران، اصفهان و شيراز برگزار مي شود که با توجه به اجراي يک دوم از برنامه هاي اين همايش بين المللي در شهر شيراز سه نشست با حضور اين شاعران برگزار خواهد شد.

شايان ذكر است، شعرخواني در دانشگاه شيراز، بازديد از بازار وکيل و بنياد فارس شناسي، مراسم شبي با سعدي و بازديد از تخت جمشيد برنامه هاي اجرايي اين همايش بين المللي در شيراز خواهد بود.