gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها758356
 106 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

رييس سازمان اسناد كشور:بايد به بحث ميراث سازي نيز بيشتر توجه كنيم PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری جمهوری اسلامی

salahiایرنا فارس - کد خبر: 3049384 - 1390/05/05

شيراز- مشاور فرهنگي رييس جمهوري و رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران گفت: معتقديم علاوه بر آن كه حافظ ميراث گذشته و ميراث دارهستيم بايد به بحث ميراث سازي نيز بيشتر توجه كنيم.

به گزارش خبرنگار ايرنا دكتر اسحاق صلاحي در آيين رونمايي از مجموعه نفيس نوراني وصال در شيراز افزود: اين كه براي نسل هاي آينده هديه اي بزرگ به عنوان ميراث بگذاريم وظيفه اي مهم است و در اين راه ميراث گرانبهاي گذشته مي تواند موتورمحركه اي براي نسل امروز به جهت ايجاد يك ميراث گرانبهاي ديگر براي نسل هاي بعدي باشد .

 

 

مشاور فرهنگي رييس جمهوري گفت: از وظائف اصلي ما جمع آوري چنين ميراث هاي گران بهاي اين سرزمين مقدس است كه متعلق به اين فرهنگ و اين ملت است بنابراين تمام تلاش ما اين است كه اسنادي كه به هر دليلي به يغما رفته است را جمع آوري و نگه داري كنيم.

وي اظهار داشت: رسالت ما در سازمان اسناد و كتابخانه ملي دو بعد جمع آوري و حفظ ميراث گرانبها و احياي آن براي اين نسل است زيرا اين اسناد تاريخ و هويت اين سرزمين است.
صلاحي، ماموريت هاي اين سازمان را، خلق ميراث گرانبهايي به دست اين ملت براي نسل هاي بعدي عنوان كرد و گفت: اين ماموريت مهم تر از رسالت اول است زيرا ما كه نمي توانيم براي هميشه و قرون متمادي فقط بگوييم كه بوديم بلكه بايد بگوييم كه هستيم اين تحقق اين مهم همت مضاعف در اين عرصه را مي طلبد.

صلاحي افزود: بنابراين امروز دست نياز به سوي استادان و فرهيختگان جهت كمك براي احياي ميراث گذشته براي حفظ، مرمت و بازسازي ميراث گذشته چنان كه تاريخ كهن غني اين مرز و بوم و آنچه فرهنگ غني ناب اسلام است دراز مي كنيم كه در اين راستا اعلام مي كنيم هر كسي كه مي خواهد اسناد و ميراث تاريخي را در اختيار سازمان قرار دهد ما نگهبان، امانت دار و بازسازي و مرمت مي كنيم.

وي بيان كرد: امروزه چه بسا مانند چنين ميراث هاي گرانبهايي در خانه ها متروك شده اند كه ما فقط اجازه مي خواهيم اين ميراث عكس برداري و مستند سازي شود و اگر مكتوب است در اختيار فرهيختگان و استادان و محققين و پژوهشگران قرار گيرد زيرا گاهي يك دست نوشته ، يك بيت شعر و يا يك پاراگرافي از يك كتاب مسير پژوهش يك محقق را عوض كند.

صلاحي اظهارداشت: همچنين براي دسترسي آسان مردم و محققان به اين اسناد، نگاه و رويكرد گذشته كه صرفا نگه داري اسناد و كتاب نادر و نسخ خطي و سنگي بوده است را نمي پذيريم و در صدد تغيير اين رويكرد هستيم.
وي اضافه كرد: در حال حاضر با مراجعه به وب گاه كتابخانه ملي و اسناد ملي مي بينيم كه اسنادي كه منع قانوني نداشته باشند در اختيار قرار مي گيرند كه اين فرصت مغتنمي است كه امروز يك محقق دارد و صرف ايجاد شعبه هايي اين مراكز در استان ها با رويكرد توزيع منابع در حال انجام است.

صلاحي ادامه داد: زماني كه اين قوا پراكنده شود و هر يك از استان ها براي حفظ ميراث خود سهمي داشته باشند قطعا كمك مي كند كه اين مراكز به هم وصل شوند و با اين طراحي واحد به دنبال اين هستيم كه با رويكرد جديد، نرم افزار جديد و آموزش هاي واحد در سراسر كشور و در كشورهاي فرهنگي عضو اكو بتوانيم ميراث گرانبهاي زبان فارسي و ديني ما كه در برخي از اين كشورها در حال از بين رفتن است احيا شود.
مشاور فرهنگي رييس جمهوري گفت: مي خواهيم در اين شبكه همه را به هم متصل كنيم تا محقق ما نياز به سفر حتي خارج از كشور نداشته باشد و انجام اين مهم ماموريت ما است.

وي افزود: اين رويكرد مبني بر اين است كه بتوانيم از تفكر ميراث داري، تفكر ميراث سازي را در سازمان احيا كنيم تا با رويكردهاي جديد با شيوه هاي جديد و با ابزارهاي جديد به اين ماموريت توجه كنيم.
صلاحي ادامه داد: سازمان اسناد و كتابخانه ملي متعلق به ملت ايران و نسل هاي آينده است و اعلام مي كنم هر كس به هر اندازه اي كه مي تواند به ما كمك كند مي تواند عضو افتخاري اين سازمان باشد تا ما را در انجام اين ماموريت و رسالت خطير ياري كند.
وي اضافه كرد: صراحتا اعلام مي كنم ماموريت ما دراين سازمان صرفا جمع آوري و عكس گرفتن از اشيا، اموال، كتب و حتي منابع غير كتبي نيست و امروز افتخار داريم كه جمهوري اسلامي ايران رتبه اول كتابخانه از نظر بحث كمي و منابعي كه در اختيار دارد نسبت به كشورهاي منطقه باشد.
او اظهارداشت: اين جايگاه جايگاه مناسب با شان ملت ايران است و اي ندر حالي است كه پنج ميليون و 300 هزار منبع كتابي فقط در كتابخانه ملي كه مي توانيم امروز به عنوان يك سند افتخاز از آن ياد كنيم بدون اغراق نسبت به اين آمار و ارقام مي توانيم بگيم كه آن جايگاه رتبه اول را دارا هستيم.
صلاحي بيان كرد: امروز اين مركز با 227 ميليون برگ سند فقط در مركز اسناد تهران به غير از آنچه در دستگاه ها و نهادها متمركز شده، اگر محدوديت قانوني براي انتشارش نباشد و قطعا اطلاع رساني خواهيم كرد و در اختيار همه محققان و پژوهشگران قرار خواهد گرفت افتخار بسيار بزرگي است.

وي گفت: در اين سازمان رويكرد درمان به رويكرد پيشگيري تبديل شده است و ايجاد شاخص هاي استاندار براي نگه داري، آموزش هاي واحد براي دستگاه هاي اجرايي ايحاد كارنامه براي دستگاه ها و نهادهايي كه داراي اسناد هستند تا اين اسناد در اين دستگاه ها خوب طبقه بندي و نگه داري شود و در تاريخ مقرر به سازمان بر گردد تا اينكه بتوانيم از آن نگه داري كنيم.
صلاحي افزود: ما امروز مي خواهيم از بخش توليد سند ورود كنيم تا به بخش هاي نگه داري و اشاعه سند دست يابيم.

وي با اشاره به رهنمود رهبري كه هيچ چيز جايگزين كتاب نمي شود افزود: بايد يادمان باشد در قرن 21 در عصر ديجيتال هيچ چيز نمي تواند جايگزين كتاب باشد آن چه براي نسل آينده مي ماند و مي شود در آينده به آن افتخار كرد سند مكتوب رسمي است چنان كه ما امروز كتب و اسناد نادر را هم عكس آنها را در سايت مي گذاريم و هم در تلاش هستيم همه را تايپ و براي جستجو درسايت قرار دهيم كه اگر محقق سند رسمي مي خواهد ببيند.
صلاحي ادامه داد: ما به دنبال يك تحول جديد هستيم نسبت به عصر جديد و دوره انفجار اطلاعات است تلاش مي كنيم آنچه شان ملت ايران است به خوبي انجام دهيم.

وي بيان كرد: فراهم كردن سازمان اسناد و كتابخانه ملي در استان فارس كه مركزي بي بديل و جايگزين مركز اسناد در پايتخت باشد ميسر نبود مگر آنكه مسوولان به اين نكته اذعان داشتند كه شيراز مهد تمدن است و شيرازي هاي امروز نيز مي خواهند پاسبان ميراث و فرهنگ گذشته و كهن ايران زمين كه با فرهنگ ناب اسلام غني و بارور شده است، باشند.

صلاحي اظهارداشت: ما نيز اين واقعيت را تاكيد كرده و اعتراف مي كنيم كه هر تلاشي در زمينه فرهنگ و اسناد و كتابخانه براي فارس انجام شده كم بوده است.
وي اضافه كرد: خانواده وصال شيرازي به دليل غنا بخشيدن به محتواي مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس خدمت بزرگي به فارس و ايران كردند و گرنه ساختمان كه هويتي ايجاد نمي كند و ساختمان هاي زيباتري ساخته شده است و آنچه مهم است محتوايي و رسالت و ماموريتي است كه از چنين مركزي انتظار مي رود.

صلاحي ادامه داد: چنين ميراث هايي مانند ميراث گرانبهاي خانواده وصال شيرازي متعلق به نسل هاي گذشته، امروز و آينده است و امروز ماموريت ما در اين سازمان جمع آوري اسناد در همه نقاط كشور، خارج از ايران، در خانه هايي كه از اين اسناد نگه داري مي شود و اسنادي كه در حال تخريب و ويراني است.
در اين آيين از مجموعه رونمايي نفيس نوراني وصال متعلق به خانواده نوراني وصال شيرازي متشكل از 177 نوع ميراث گرانبها رونمايي شد.ك/2
7382/675