gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

نقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها764410
 107 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

ماموریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی صرفا جمع آوری اشیا و منابع نیست PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری شبستان

کد خبر :  ۵۴۶۶۰

سرويس : شبستان فارس - 05 مرداد 1389

به گزارش خبرگزاری شبستان از فارس، دکتر اسحاق صلاحی، مشاور فرهنگی رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در آیین رونمایی از مجموعه نفیس نورانی وصال در شیراز گفت: از وظایف اصلی ما جمع آوری چنین میراث های گران بهای این سرزمین مقدس بوده که متعلق به این فرهنگ و این ملت است بنابراین تمام تلاش ما این است که اسنادی که به هر دلیلی به یغما رفته را جمع آوری و نگهداری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه رسالت ما در سازمان اسناد و کتابخانه ملی، 2 بعد جمع آوری و حفظ میراث گرانبها و احیای آن برای این نسل است، افزود: ماموریت های سازمان اسناد، خلق میراث گرانبهای ملت برای نسل های بعدی است که این ماموریت مهم تر از رسالت اول است زیرا ما نمی توانیم برای همیشه و قرون متمادی فقط بگوییم که بودیم بلکه باید بگوییم که هستیم این تحقق این مهم، همت مضاعف در این عرصه را می طلبد.

 

صلاحی خاطرنشان کرد: امروزه چه بسا مانند چنین میراث های گرانبهایی در خانه ها متروک شده اند که ما فقط اجازه می خواهیم این میراث عکس برداری و مستندسازی شود و اگر مکتوب است در اختیار فرهیختگان، استادان، محققان و پژوهشگران قرار گیرد زیرا گاهی یک دست نوشته، یک بیت شعر و یا یک پاراگرافی از یک کتاب مسیر پژوهش یک محقق را عوض کند.

 

مشاور فرهنگی رئیس جمهور در ادامه با اشاره به فعالیت وب گاه کتابخانه ملی و اسناد ملی نیز اظهار داشت: با مراجعه به این وب گاه می بینیم که اسنادی که منع قانونی نداشته باشند، در اختیار قرار می گیرند که این فرصت مغتنمی است که امروز یک محقق دارد و صرف ایجاد شعبه هایی این مراکز در استان ها با رویکرد توزیع منابع در حال انجام است.

وی تاکید کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی متعلق به ملت ایران و نسل های آینده است و اعلام می کنم هر کس به هر اندازه ای که می تواند به ما کمک کند، می تواند عضو افتخاری این سازمان باشد تا ما را در انجام این ماموریت و رسالت خطیر یاری کند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: صراحتا اعلام می کنم ماموریت ما در این سازمان صرفا جمع آوری و عکس گرفتن از اشیا، اموال، کتب و حتی منابع غیر کتبی نیست و امروز افتخار داریم که جمهوری اسلامی ایران نسبت به کشورهای منطقه رتبه اول کتابخانه از نظر بحث کمی و منابعی که در اختیار دارد را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار داشت: این جایگاه مناسب با شان ملت ایران است و این در حالی است که پنج میلیون و 300 هزار منبع کتابی فقط در کتابخانه ملی که می توانیم امروز به عنوان یک سند افتخاز از آن یاد کنیم بدون اغراق نسبت به این آمار و ارقام می توانیم بگوییم که آن جایگاه رتبه اول را دارا هستیم.

صلاحی بیان کرد: امروز این مرکز با 227 میلیون برگ سند فقط در مرکز اسناد تهران به غیر از آنچه در دستگاه ها و نهادها متمرکز شده، اگر محدودیت قانونی برای انتشارش نباشد و قطعا اطلاع رسانی می کنیم و در اختیار همه محققان و پژوهشگران قرار گیرد، افتخار بسیار بزرگی است.

وی بیان کرد: فراهم کردن سازمان اسناد و کتابخانه ملی در استان فارس که مرکزی بی بدیل و جایگزین مرکز اسناد در پایتخت باشد میسر نبود مگر آنکه مسئولان به این نکته اذعان داشتند که شیراز مهد تمدن است و شیرازی های امروز نیز می خواهند پاسبان میراث و فرهنگ گذشته و کهن ایران زمین که با فرهنگ ناب اسلام غنی و بارور شده است، باشند.

وی اضافه کرد: خانواده وصال شیرازی به دلیل غنا بخشیدن به محتوای مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس خدمت بزرگی به فارس و ایران کردند و گرنه ساختمان که هویتی ایجاد نمی کند و ساختمان های زیباتری ساخته شده است و آنچه مهم است محتوایی و رسالت و ماموریتی است که از چنین مرکزی انتظار می رود.

خاطرنشان می شود، در این آیین از مجموعه رونمایی نفیس نورانی "وصال" متعلق به خانواده نورانی وصال شیرازی متشکل از یکصد و 77 نوع میراث گرانبها رونمایی شد.

پایان پیام/

 

روابط عمومی

پیوند ها

پایگاه اطلاع رسانی حرم مطهر احمدی شاه چراغ (ع)
پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت اله ایمانی
پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس
مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس
میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس

خبرگزاری جمهوری اسلامی
خبرگزاری دانشجویان ایران
خبرگزاری مهر
خبرگزاری کتاب ایران
خبرگزاری شبستان

روزنامه خبر جنوب
روزنامه بین المللی نیم نگاه
روزنامه عصر مردم
روزنامه سبحان
سایت مطبوعات فارس

اداره کل کتابخانه های عمومی فارس
حوزه هنری فارس
نقد کتاب فارس

مرکز جهرم شناسی
شیراز تجارت