gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها654260
 41 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

فرهاد و شیرین / شعله نی ریزی PDF چاپ نامه الکترونیک
معرفی کتاب

فرهاد و شیرین با کوشش مختار کمیلی، عضو هیات علمی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان؛ تصحیح، شرح و مقدمه ای نیکو یافته است و بزرگانی همانند حضرت آیت الله فقیه، امام جمعه نی ریز بر آن تقریظ زده اند.

در خصوص این اثر می توان گفت: از میان پیروان نظامی؛ امیـر خسـرو دهلـوی، خواجـوی کـرمانی، جـامی، هـاتفی، وحشی بافقی چهره‌هایی شناخته شده‌تر هستند و از داستان‌های او «خسرو و شیرین» جایگاهی ویژه دارد. این داستان به ماجرای «فرهاد» و عشق او به «شیرین» دامن می‌زند، در قرن دهم و در «شیرین و فرهاد» وحشی جایگاهی مستقل یافت و این منظومه‌ی ناقص، در زمان قاجار و به کوشش شاعر توانای شیـرازی «وصـال» پایانی شکوهمند گرفت.

از دیگر شاعران شناخت‌شده‌ی دیار فارس که در زمان قاجار به سیاقی دیگر به نظم داستان عشق «فرهاد و شیرین» پرداخته است، میرزا محمد جعفر شعله‌ی نی‌ریزی است، که در قریب 3500 بیت و با بهره‌گیری از شیوه‌ی ساده‌ی زبان وحشی بافقی، به ظرایفی دیگر از این داستان ایرانی اشاره کرده است.

 

این کتاب در 408 صفحه در قطع وزیری توسط بنیاد فارس شناسی و با همکاری انتشارات ادیب مصطفوی در تیراژ 1000 جلد، مرداد ماه سال 1390 منتشر شد.

علاقمندان می توانند این کتاب را در کنار دیگر انتشارات بنیاد فارس شناسی از غرفه تازه های نشر این مؤسسه واقع در مجموعه تاریخی زینت الملک تهیه نمایند.

بنیاد فارس شناسی این اثر ارزشمند را به فرهنگ وران فارس به ویژه مردم ادب دوست نی ریز تقدیم می کند، با این آرزو که مقبول طبع مردم صاحب هنر قرار گیرد.