gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها760250
 4 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آيين گراميداشت يادروز لسان الغيب حافظ شيرازي برگزار شد PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری شبستان

کد خبر : 88072023352577

سرويس : شبستان فارس - 20 مهر 1388

استان ها: آيين گراميداشت يادروز لسان الغيب با حضور رييس جمهور كشورمان در محل آرامگاه خواجه حافظ شيرازي برگزار شد.
به گزارش خبرگزاري شبستان از شيراز، اين مراسم شامگاه دوشنبه "20مهر"با حضور برخي اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، نمايندگان كمسيون فرهنگي مجلس، ائمه جمعه، علما و روحانيون فارس، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، دستيار ارشد رييس جمهور، شهرداران كلانشهر هاي كشور، اعضاي هيئت دولت، مسوولان استاني، اصحاب فرهنگ، صاحبان انديشه و جمعي از حافظ شناسان و دوستداران لسان الغيب در شيراز برگزار شد.

آيت الله ايماني، نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز در اين مراسم تاكيد كرد: آنچه حافظ را به اين جايگاه رفيع رسانيد، استفاده از کتاب خدا و عترت پيامبر بود. آنچه كه رسول اسلام به عنوان دو وثيقه گرانبها به مردم ابلاغ كرد و در ساعات مبارك سحر خودف او را در مقابل قدرت قاهره پروردگار فنا ديد و در اين فنا به آنجا رسيد كه بايد برسد.

امام جمعه شيراز در ادامه با اشاره به حضور 89 درصدي مردم استان فارس در انتخابات رياست جمهوري گفت: مردم ولايت مدار فارس با تبعيت از رهبر انقلاب و ولي فقيه توانسته اند كه در عرصه انتخابات آنچنان که بايد بدرخشند و توانستند با حضور 89 درصدي در صحنه و انتخاب رييس جمهوري با درصد آراي بالا دين خود را به اسلام و رييس جمهوري ادا کنند.

وي ادامه داد:‌ از رييس جمهوري درخواست مي کنم طرح توسعه حرم مطهر احمد بن موسي (ع) که آرزوي ديرينه مردم فارس بوده است، در ادامه خدمات دولت نهم آنچنان سامان داده شود که در خور شان و استعداد مردم اين استان باشد.

آيت الله ايماني با اشاره به مصوبات سفر دوم رييس جمهوري به استان فارس تاكيد كرد: انتظار از حضرتعالي و عموم هيئت دولت و خدتمگزاران استان مي رود كه آنچه به تصويب رسيده در كوتاه ترين زمان به مرحله اجرا گذاشته شود.

براساس اين گزارش در ادامه مراسم، سيدمحمدرضا رضازاده، استاندار فارس نيز با گراميداشت يادروز حافظ تاكيد كرد: پيام و محتواي سخن خواجه شيراز از نکات قرآني الهام گرفته است و حافظ قرآن را برگزيده تا راهبر جان هاي پاک و فطرت هاي زلال باشد.

وي افزود: نفوذ کلام حافظ در زواياي ذهن و اعماق دل مردم ما، فارسي زبانان و ساير مردم ادب دوست جهان است و ماندگاري جاذبه سخن او تا قرن ها در جان مشتاق نسل هاي متوالي خواهد ماند.

استاندار فارس با اشاره به ساخت و افتتاح مرکز اسناد و کتابخانه ملي فارس همزمان با يادروز حافظ شيرازي اين اقدام را گامي ستودني در جهت شکل گيري حافظه قوي و نيرومند ملي و همچنين حفظ هويت ديني، ملي، فرهنگي و تاريخي ملت بزرگ ايران اسلامي دانست.

در ادامه، نايب رييس كمسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم گفت: بي ترديد وجه بارز انديشه حافظ در شعر و زندگي اش آزادگي است زيرا حافظ بيش از آزادي به آزادگي و وارستگي مي انديشد.

سيداحمدرضا دستغيب تاكيد كرد: دوري جستن حافظ از نقش هاي ژراكنده و حركت به سمت ساده زيستي بهره مندي از فيوضات غيبي را برايش مقدر مي سازد.

نماينده مردم شيراز در مجلس تعبير آگاهانه حافظ از ولايت به كشتي نوح را وجه تمايز حق و باطل دانست و افزود: اشراف حكيمانه حافظ به فرهنگ غني مرز و بوم طراوتي بي مثال دارد كه هرگز رنگ كهنگي به خود نمي گيرد.

همچنين نصرت عيسي کروويچ، سفير كرواسي در ايران نيز ضمن ابراز خرسندي از حضور در مراسم يادروز حافظ، سخن گفتن از شخصيت و آثار برجسته حافظ را كار دشواري دانست و گفت: اگر چه اشعار حافظ متاثر از ارزش هاي والاي اسلامي است اما مورد علاقه ديگر اديان نيز هست.

لازم به ذكر است، اجراي همخواني اشعار حافظ توسط گروه "طاها" و رونمايي از ترجمه ديوان حافظ به زبان بوسنيايي از ديگر برنامه هاي مراسم يادروز حافظ شيرازي بود.