gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها762128
 47 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

شهرستان جهرم PDF چاپ نامه الکترونیک
شهرستان شناسی

شهرستان جهرم

جهرم یاکهرم به معنای جای گرم است به استنادنوشته های استخری ، ابن بلخی وحمدال مستوفی جهرم قلعه ای بزرگ معروف به خورشاه داشت که فاصله آن تاشهر پنج فرسخ بود . بانی این قلعه خورشه یا خورشاه عامل خلفای بنی امیه درجهرم بود که بعدها به همت خواجه نظام الملک وزیر مشهور سلجوقیان تعمیر ومرمت شد این شهرستان علاوه بر ویژگی های تاریخی ومذهبی دارای جاذبه های طبیعی همچون آبشار خفر چشمه آب گرم سیمکان است که با فضا سازی بسیارزیبا توسط سازمان میراث فرهنگی پذیرای گردشگران می باشد .پوشش گیاهی شامل درختان وسیع وفراوان مرکبات وخرمای مشهور شاهانی نیز ازامتیازات گردشگری این شهرستان است .آب وهوای گرم آن دارای بهار وپاییزی سبز و رنگارنگ است.

جاذبه های گردشگری شهرستان جهرم


جاذبه های مذهبی

مسجد جامع جهرم:
ازمساجدقدیمی دوره ی صفویه درجهرم است .ازساختمان قدیمی آن تنها شبستان جنوبی باقی مانده  و دیگربخش های آن جدید می باشد .در جلوی این شبستان در راهرو محراب سنگی قدیمی قرار دارد که بر قطعه سنگی بر فراز آن سوره های حمد توحید ونام های خداوند نگاشته شده است .

امامزاده حمزه (ع): 
امام زاده موسی بن جعفر مشهور به حمزه (ع)ازفرزندان امام هفتم امام موسی کاظم (ع) می باشد.ضریح قلمکاری شده توسط حاج احمد رحمانی لاری درسال 1411 هجری قمری برمزار ایشان قرارداده شده است

امامزاده حسین (ع): 
حرم مطهر امام زاده حسین (ع)درجنوب غربی شهر جهرم قرار دارد .ویکی از نوادگان امام هفتم امام موسی کاظم (ع) است .بقعه دارای دو گلدسته وگنبدی مخروطی شکل باتزیینات کاشی معرق زیبا است .

جاذبه های تاریخی

چهار طاقی آتشکده قطب آباد :
در ابتدای مسیر قطب آباد جهرم به زاهد شهر فسا  ودر حدود 20 کیلومتری آن در طرف راست جاده وبر فراز تپه ای بنایی از دوره ساسانیان پابرجاست .این چهار طاقی نسبتا سالم است  وفقط قسمتی از سقف گنبدی شکل آن فرو ریخته است .

قلعه مهرک:
این مجموعه متشکل از یک استخر قدیمی وخرابه های حصار قلعه است .از آثارتاریخی یاد شده چنین بر می آید که این قلعه دیوارهای پهن وچهار برج داشته است. قدمت تاریخی این اثر به دوران نوشزاد (دوران ساسانی ) منسوب است  .

قلعه قبر :
این قلعه در50 کیلومتری شهرجهرم وبر بالای کوهی به ارتفاع 400 متر واقع شده است .قلعه این کوه به ارگ اول موسوم است  ارگ اول تا دامنه کوه سه کیلومتر فاصله دارد .ودرغرب آن چشمه ای کوچک وجوددارد که به چشمه دل سیاهان معروف است از پای چشمه راهی باریک پر پیچ وخم به برج قلعه قبرمنتهی می شود .

گردشگاه بونیز :
این منطقه که درارتفاعات بخش جنوبی جهرم واقع شده است از نقاط دیدنی این شهر است .بیشترمراجعه کنندگان این مکان را دوستداران ورزشهای کوهستانی تشکیل می دهند.

جاذبه های طبیعی

غارسنگ شکنان :
در سمت جنوبی شهر درون دره ای سبز وخرم برسینه کوه غاری بسیار بزرگ ووسیع به نام غار سنگ شکنان قراردارد .این غار معدن سنگ منطقه است .

رودخانه شورجهرم :
این رودخانه که از شاخه ها ی مهم رودخانه مند محسوب می شود ازشاخه های فراوان تشکیل شده است که عمده ترین آن ها رودخانه جعفری (خشک رودواصل آباد )است .شاخه های دیگر آن از کوههای شمال شهرستان فسا سرچشمه می گیرند ودرطول مسیر خود از آب مسیل های فصلی تغذیه می کند .

روستای قطب آباد : 
در18 کیلومتری شهرجهرم روستایی به نام قطب آباد وجود دارد که بابرخورداری ازچشم اندازهای طبیعی وباغهای فراوان مرکبات یکی از گردشگاه های مهم شهرستان جهرم به حساب می آید.