gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها641899
 36 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

معرفی کتاب
جهت اطلاع و دریافت انتشارات بنیاد فارس شناسی اینجا را کلیک نمایید.

 

 

 کتاب خیابان زند شیراز PDF چاپ نامه الکترونیک
معرفی کتاب

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است. این کتاب به خامه سلیس و روان دکتر مصطفی ندیم استاد گروه تاریخ داشگاه شیراز به رشته تحریر درآمده و در تابستان امسال توسط بنیاد فارسشناسی به چاپ رسید.

 
مکتب هنری شیراز در نسخ خطی ایرانی PDF چاپ نامه الکترونیک
معرفی کتاب

مکتب هنری شیراز در نسخ خطی ایرانی

اثری ارزشمند دیگری از بنیاد فارس شناسی و سازمان اسناد و کتابخانه­ی ملی جمهوری اسلامی به چاپ رسید. کتاب مکتب هنری شیراز در نسخ خطی ایرانی تالیف دکتر حبیب الله عظیمی پاییز امسال به چاپ رسید. این کتاب در 155 صفحه با روشی علمی به شرح و تبیین ابعاد مختلف مکتب هنری شیراز می­پردازد.

فصول این کتاب بدین قرار می­باشند:

فصل اول: ضرورت بررسی مکتب شیراز در آریایه های ادبی نسخه های خطی 

فصل دوم: هنر نقاشی و تذهیب ایرانی اسلامی

فصل سوم: مکتب هنری شیراز از بدو ظهور تا اوج تکامل

· کتاب آرایی در ایران دوره­ی مغول و تیموری

· مکتب شیراز در دوره تیموری

· مکتب شیراز در دوره صفوی

· تذهیب و نگارگری در دوره­های افشاریه زندیه و قاجار

· تحولات تذهیب و نقاشی در دوره­ی قاجار

 

فصل چهارم: نتایج و پیشنهادات

 
کتاب " خشت و كمارج " منتشر شد. PDF چاپ نامه الکترونیک
معرفی کتاب

کتاب " خشت و كمارج  " منتشر شد .

این کتاب به کوشش " ايرج خسرواني " توسط بنیاد فارس شناسی و با همکاری انتشارات اديب مصطفوي  در تیراژ 1000 نسخه  چاپ و انتشار یافت .

خشت و كمارج در موقعيت سوق الجيشي و تسلط بر راه هاي  تجاري خليج فارس از يك سو و وجود رودخانه ي شاپور و خاكي حاصلخيز از سوي ديگر، از دير باز خشت و كمارج را به " بصره ي فارس" معروف كرده و همين عوامل زمينه را براي ورود به عرصه ي معادلات سياسي فارس و گاه كشور فراهم نموده است.

خشت و كمارج  نام کتابی است که به کوشش ايرج خسرواني گردآوری شده است.

بنیاد فارس شناسی این اثر را با همکاری انتشارات اديب مصطفوي در 344 صفحه وزیری، با شمارگان یک هزار نسخه در آبان ماه 1392 منتشر کرده است.


 
فرهاد و شیرین / شعله نی ریزی PDF چاپ نامه الکترونیک
معرفی کتاب

فرهاد و شیرین با کوشش مختار کمیلی، عضو هیات علمی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان؛ تصحیح، شرح و مقدمه ای نیکو یافته است و بزرگانی همانند حضرت آیت الله فقیه، امام جمعه نی ریز بر آن تقریظ زده اند.

در خصوص این اثر می توان گفت: از میان پیروان نظامی؛ امیـر خسـرو دهلـوی، خواجـوی کـرمانی، جـامی، هـاتفی، وحشی بافقی چهره‌هایی شناخته شده‌تر هستند و از داستان‌های او «خسرو و شیرین» جایگاهی ویژه دارد. این داستان به ماجرای «فرهاد» و عشق او به «شیرین» دامن می‌زند، در قرن دهم و در «شیرین و فرهاد» وحشی جایگاهی مستقل یافت و این منظومه‌ی ناقص، در زمان قاجار و به کوشش شاعر توانای شیـرازی «وصـال» پایانی شکوهمند گرفت.

از دیگر شاعران شناخت‌شده‌ی دیار فارس که در زمان قاجار به سیاقی دیگر به نظم داستان عشق «فرهاد و شیرین» پرداخته است، میرزا محمد جعفر شعله‌ی نی‌ریزی است، که در قریب 3500 بیت و با بهره‌گیری از شیوه‌ی ساده‌ی زبان وحشی بافقی، به ظرایفی دیگر از این داستان ایرانی اشاره کرده است.

ادامه مطلب...