gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها616351
 24 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

تبریک سال نو PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

 

Image result for ‫تبریک سال نو‬‎

 
آداب و رسوم نوروزی شهر شیراز PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

آداب و رسوم نوروزی در شیراز

در گستره ایران همیشه جاودان روزهایی است که با تمام وجود به انتظارش نشسته‌ایم. این روزها جاذبه و شکوه چشمگیر خود را دارند که بزرگداشت آن ها برایمان مقدس و ارزشمند است. از جمله این روزها «نوروز» است. نوروز بازیبایی اش طراوت و سرسبزی اش قشنگ ترین عیدی همه ی روزگاران است. نوروز ایرانی با بهار می آید و همین ویژگی اش بدان، اعتباری خاص بخشیده است. با فرا رسیدن نوروز تنها طبیعت نیست که حیاتی تازه را آغاز می کند و چشم ها را به دنبال خود می کشد، بلکه انسان ها هم در این سرزمین همراه با نوروز روحیه ای تازه یافته و با دید و بازدیدهای خود که سنت های دیرین نوروزی است با تقسیم شادی هایشان با هم می کوشند که در ستایش این عیدملی هرچه بیش تر سهیم باشند .

خانه تکانی یا رفت و روب:
یکی دو هفته پیش از عید خانه تکاتی یا رفت و روب انجام می گیرد و مجدداً اثاثیه را جابه جا می‌کنند و گردگیری می‌کنند و دوباره آنها را می‌چینند. در مراحل بعد تخم مرغ رنگ کردن است که آن‌ها را آب پز می‌کنند و رنگ‌های شاد روی آنها می زنند.

چهارشنبه آخر سال:
یکی از آداب و مراسمی که در شب چهارشنبه آخر سال و یا چهارشنبه‌سوری در شیراز برگزار می‌شود، رفتن مردم به «حوض ماهی» است. در گوشه غربی آرامگاه سعدی، قنات آب گرم معدنی جاری است که مردم شیراز به آن «حوض ماهی» می‌گویند. آنها برای تندرستی و درمان بیمارهای خود، وارد حوض می‌شوند و با جام برنجی «چهل کلید» سر و تن خود را شست‌وشو می‌دهند. این کار نظم و ترتیبی خاص دارد و آن را تبدیل به آیینی ویژه می‌سازد. زیارت حضرت شاه چراغ در شب چهارشنبه سوری، فال گوش ایستادن، پختن آش ابودردا که تهیه وسایل اولیه آن آداب منحصر به خود دارد، آجیل چهارشنبه سوری و تفال به دیوان حافظ، از دیگر مراسمی است که در این شب شیرازی‌ها انجام می‌دهند.

آب مقدس حوض ماهی ها
تا 50 سال پیش در فارس، سه حوض ماهی در شیراز، فسا و زرقان وجود داشت اما با خشک شدن حوض ماهی فسا اکنون دو حوض دایر است. مراسمی که برای این دو حوض ماهی وجود دارد، تقریباً مشابه است.
از زیر کوه سعدی، چشمه ای بیرون می آید که چند چاه برای استفاده از آن در خانه های بالادست آرامگاه حفر شده است. حوض ماهی آرامگاه سعدی، هم سطح زمین و مظهر قنات و چشمه است. تردیدی وجود ندارد که پیش از زمان سعدی، و حتی در ایران باستان، این آب جریان داشت و مقدس بود. به همین دلیل سعدی برای این آب اهمیت قایل بود. براساس نوشته «ابن بطوطه» که دوبار در سال های 725 و 748 هـ.ق، (بار اول حدود سی سال پس از درگذشت سعدی) به شیراز آمده بود، سعدی این حوض هشت ضلعی را ساخته است.
مراسم و باورهای مردم شیراز و اطراف، تا سال 1327 شمسی که سال تخریب آرامگاه سعدی برای تجدید بنای آن است، بسیار جدی و اجرای آنها بسیار ضروری بود. تا آن زمان هر سال حدود ده هزار نفر در چهلمین روز پس از عید نوروز در محوطه جلوی آرامگاه سعدی جمع می شدند و آش نذری که در فارس اصطلاحاً «دیگ جوش» نامیده می شود، می پختند و از بامداد تا شب شادی می کردند و بر این باور بودند که یک ماهی قرمز که یک حلقه طلایی در بینی دارد، در آب بالا می پرد و می رود. ماهی های این آب مقدس است و هیچ کس حق صید آنها را ندارد.
امروزه هنوز مردم کوی سعدی بر این باورند و در حوض ماهی سکه می اندازند تا آرزوهایشان برآورده شود، ولی آداب و مناسکی در این زمینه وجود ندارد. در زرقان چنین مراسمی هنوز ادامه دارد.
پس از ساخت آرامگاه سعدی، از آب تنی در این حوض برای برآورد نیاز جلوگیری شد و دیگر کسی در محوطه حوض ماهی به آب دسترسی ندارد. اما حدود 150 متر بعد از آرامگاه، در کوچه ای که اصطلاحاً کوچه حمام سعدی می نامند، مردم برای باورها و مناسک خود از آب چشمه یا قنات سعدی استفاده می کنند. مردم شیراز و اطراف، باورهایی خاص نسبت به حوض ماهی دارند و عده ای برآنند صاحب این آب، حضرت امام حسن(ع) است. گروهی دیگر معتقدند اگر دختر یا پسری دست و روی خود را با این آب بشوید، بخت او باز می شود و به خانه بخت می رود. درگذشته با جام «چهل کلید» روی سر خود آب می ریختند. آب تنی در دوره ی پیش از ساخت ساختمان جدید آرامگاه، در روز چهارشنبه سوری انجام می شد.
امروزه از ساعت 12 ظهر روز چهارشنبه سوری تا ساعت 24، دختران و زنان در جوی آب کوچه حمام سعدی آب تنی می کنند و از ساعت 24 تا 8 بامداد به پسران و مردان اختصاص می یابد. هجوم جمعیت برای آب تنی بسیار زیاد است و مردم معتقدند که این آب، مشکلات و گرفتاری ها را نیز حل می کند. گاه نیز نامه ای برای حضرت امام زمان (عج) در آب حوض ماهی می اندازند و حاجت و مشکل خود را مطرح می کنند. در گذشته مردم باور داشتند که این آب، سحر و جادو را باطل می کند. معمولاً کشاورزان یک ظرف از این آب بر می دارند و هنگام آبیاری مزارع خود، آن را در جوی آب می ریزند تا از ایجاد کرم ساقه خوار جلوگیری نماید و مزارع آنها محصول بیشتر بدهد. برخی نیز معتقدند که اگر لباس هایشان در این آب شسته شود، بیماری ها را از بدن صاحب لباس می زداید. بنابراین در کوچه حمام سعدی لباس می شویند. هر چند امروزه کمتر به چنین کاری دست می زنند، ولی در گذشته تمام صحرای سعدی محل شستن و خشک کردن لباس بود.

لحظه تحویل سال و هفت سین:

آئین زیبای نوروز با گذاشتن هفت سین و خوان نوروزی است شماره هفت یکی از گرامی ترین شمارها در کارهای ایزدی و حتی اهریمنی است تا جایی که بسیاری از محققین بر این باورند که این عدد شماره ای آسمانی است. چرا که هرگاه در نوشته های کهن برجای مانده، دقیق و تیزبین شویم این اندیشه به ذهنمان خطور می کند که شاید شماره هفت به راستی برتری والایی نسبت به سایر اعداد داشته است‌.

سین‌ها عبارت است از: سیب، سنجد، سبزه، سیر، سرکه، سمنو، سماق‌ .

سبزه: انتخاب سبزه به خاطر این است که با زیبایی خاص خود آغاز بهار را اعلام می‌کند و بشارت خرمی و سبزی برای تمام سال می‌دهد‌.

سیر: گرسنگی را دور کرده و برای همیشه سیری را به همراه دارد‌.

سنجد: به این خاطر است که نسنجیده کاری انجام ندهیم که سبب زیان جانی و مالی شود‌.

سرکه: ترشرویی و عبوسی را دور کرده و به جای آن لبخند و شادی می آورد‌.

سیب: میوه‌ای است که سعادت و سلامتی همراه دارد‌.

سمنی (سمنو): به خاطر شادابی و تازگی مواد اولیه‌اش، خوراکی است بسیار مقوی و سالم‌.

سماق: دشمنان را از بین برده و زندگی را بر آنان تلخ و ناراحت می‌کند‌.

هفت میوه: هفت میوه كه عبارت است از انار، انگور، پرتقال، نارنگی، مدنی MADANI ( لیمو شیرین) نارنج و سیب، از ملزومات سفره نوروز در شيراز محسوب مي‌شود‌.

از مهمترين ملزومات سفره نوروز، قرآن و آئينه است. در شيراز معمولا تخم‌مرغي رنگ شده روز آينه قرار مي‌دهند و معتقد هستند كه با تحويل سال، تخم‌مرغ حركت خواهد كرد‌.

کلوچه و مسقطی (شیرینی سنتی شیراز)، نال شیرین، بشقابی تخم مرغ پخته رنگی، تنگی که چند ماهی قرمز در آن شناور و شمع‌های رنگارنگ، از ديگر اجزاي سفره هفت سين است‌.

مادر شمع‌ها را معمولا به تعداد افراد خانواده در سفره چيده و روشن مي‌كند و هنگام خاموش كردن شمع‌ها، با دو برگ درخت نارنج شعله را خاموش مي‌كنند .

وقت تحويل سال، اعضاي خانواده با لباس‌هاي نو (مرتب و پاكيزه) گرداگرد سفره مي‌نشينند و بزرگترين عضو خانواده دعاي تحويل سال را بلند مي‌خواند و ديگران تكرار مي‌كنند .

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر الیل و النهار

یا محول الاحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الاحال

ای دگرگون کننده قلب‌ها و دیده‌ها، ای تدبیرگر شب‌ها و روزها، ای متحول کننده سال‌ها و حالت‌ها، حالات ما را به نیکوترین حالات تبدیل بنما .

این دعا بر چهار نکته اساسی دلالت دارد: تحول، محور تحول، متحول کننده و هدف تحول. اين چهار نكته اصل و اساس زندگي و تلاش براي تحول آن محسوب مي‌شود‌.

در شیراز علاوه بر هفت سین(هفت میم) را هم درسفره می‌گذارند که هفت میم عبارتند از: مدنی (لیمو شیرین)، مرغ، ماهی، میگو، مسقطی، ماست و مویز. به علاوه کنگر ماست، عسل، خرما، کره، پنیر، کاهو، تخم مرغ رنگی و ... .
موقع تحویل سال همه اهل خانه باید با لباس نو بر سر سفره باشند اسپند نیز دود می شود و هر کدام از این‌ها فلسفه‌ای دارد. شمع برای روشنایی خانه و زندگی، قرآن نشان توجهی است که باید در آغاز سال به خداوند داشته، به علاوه در سال نو، صاحب قرآن یار و مددکار اهل خانه خواهد بود.
پول نشان از خیر و برکت و رفاه، اسپند برای دوری از چشم زخم حسود، برنج، نشانی از خیر و برکت و فراوانی، آب، نشان صافی و پاکی و روشنایی و گشایش کار. ماهی قرمز، شگون دارد.
آیینه، برای رفع کدورت و نشانی ازصفا و پاکی و یکرنگی. طلا، نشانی از امید به وضع مالی خوب در سال نو. بعد از تحویل سال نباید شمع ها را با فوت خاموش کرد بلکه بایدگذاشتتا آخر بسوزند و یا با نقل و مسقطی خاموششان کرد.
شیرازی‌ها تخم مرغی را روی آینه سفره هفت سین قرار می‌دهند و اعتقاد دارند که به مجرد تحویل سال نو، تخم مرغ روی آینه حرکت می‌کند. یا در گذشته‌ها رسم بود که مردم پیش از نوروز حجامت می‌کردند و می‌گفتند که در سال نو باید خون نو در بدن باشد. کی دیگر از اعتقادات مردم شیراز این است که هنگام تحویل سال در حرم حضرت شاهچراغ(ع) حضور یابند، در آنجا شمع روشن کنند و در دست بگیرند؛ به این معنی که همیشه زیر نور شاهچراغ باشند. یک نفر از وعاظ بالای منبر می‌رود و دعا می‌خواند و مردم صلوات می‌فرستند و از طرف خادمین شاهچراغ روی مردم گلاب پاشیده می‌شود و همه به هم تبریک می‌گویند.

دیگر کارها هنگام تحویل سال

نزد بسياري از فارسي‌ها و شيرازي‌ها رسم آنست كه هنگام تحویل سال حتما در خانه شیر روی آتش داشته باشند بعضی هم شیر برنج درست می‌کنند که در روستاها بدان آش شیر می‌گویند‌. هنگام تحویل سال همه لباس نو می‌پوشند به اصطلاح طوق نو بر گردن مي‌اندازند ! هنگام تحول سال سکه‌ای در دست می‌گیرند که تا پایان سال دستشان بی پول نشود‌. بسياري از مردم شيراز و فارس هنگام تحول سال يا بلافاصله بعد از آن به زيارت حرم مطهر احمدابن موسي‌الكاظم(ع) مي‌شتابند تا زندگي آنان بركتي از وجود آن بزرگوار گيرد .

نوروز در شیراز با شیرینی‌های شیرازی
کلم پلوی شیرازی که به سبک خاصی و متفاوت با سایر شهرها پخته می‌شود، از جمله غذاهایی است که در ایام نوروز بوی آن از خانه‌های شیرازی‌ها بیرون می‌آید.

شوید لوبیا با گوشت قیمه / کوفته سبزی / آش انار / آش سبزی /

شکر پلو، آش سبزی، ترحلوا نیز در ایام نوروز در سفره‌های مردم این شهر دیده می‌شود. آش کارده از دیگر خوراکی‌های خاص شیراز است که خوردن آن برای مسافرین دیگر شهرها در ایام نوروز بسیار جالب و جذاب است.

از دیگر غذاهای سنتی شیراز که در ایام نوروز طبخ می‌شود، عبارتند از: آش انار، قورمه به، دو پیازه، یخنی نخود، رب پلو، یخنی عدس کلم، کوفته هلو، کوفته سبزی، خورشت سبزی، حلوای کاسه، حلیم بادمجان، رنگینک، پاچه پلو و ... .

سالاد شیرازی نامی است آشنا که در سراسر شهرهای ایران شناخته شده و جزئی از منوی غذایی اغلب رستوران‌های ایران می‌باشد. ولی طعم واقعی آن را فقط می‌توان در شیراز چشید. این سالاد که با خورد کردن پیاز، خیار و گوجه فرنگی که بدون استفاده از کاهو تهیه می‌شود و با آب نارنج تازه یا کمی آب لیمویا آبغوره و نمک و نعنای خشک به آن طعم و لطافتی فراموش نشدنی می‌دهد تزئین کننده سفره غذای نوروزی شیرازی‌هاست.

شیرینی‌های سنتی شهرستان شیراز عبارتند از: شکر پنیر، کلوچه، مسقطی، نان یوخه، نان شیری و ... .

دیدار اقوام و دوستان:

از بامداد نوروز دید و بازدیدها آغاز می‌شود در همه خانواده‌ها رسم است که به دیدار کسی که از نظر سن و شخصیت بر دیگران مزیت دارد بروند و دست او را ببوسند و تبریک بگویند و او نیز عیدی که شامل سکه یا پول است به آنها بدهد. بعضی نیز صبح عید نوروز یک بشقاب گندم برشته که شامل: کنجد، گندم، شاهدانه، نخودچی و کشمش است به اضافه یک بشقاب نان شیرین به اضافه تخم مرغ رنگی یا سکه به کوچک‌ترها می‌دهند.

سیزده بدر:

تمامی مردم کشورمان سیزده بدر را پذیرفته و در این روز بیشتر طبق یک سنت دیرینه سعی می¬کنند از خانه¬ها بیرون زده، به دامان طبیعت سرسبز پناه ببرند و روز را به شادی به شب برسانند. شیراز نیز مرسوم است که روز دوازده فروردین همه وسایل تهیه می‌شود و هر چه از شیرینی‌ها و آجیل‌ها باقی مانده برای صبح سیزده آماده می‌شود که البته همراه آن سرکه و کاهو نیز هست. صبح سیزده فروردین همه دسته دسته عازم کوه و باغ‌های اطراف شیراز می‌شوند و معتقدند در روز سیزده فروردین نباید در خانه ماند زیرا این روز نحس و بدیمن می‌باشد. این روز، پیش از طلوع آفتاب و تا پاسی از شب ادامه دارد و در عصر آن روز ویژه سبزی گره زدن دخترهاست که در واقع برای گشایش بخت خود این کار را می‌کنند و ترانه‌هایی می‌خوانند.

 
قدمت شهر شیراز و وجه تسمیه آن PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

هرچند به طور قطع و یقین نمی‌توان قدمت شیراز را تعیین کرد ولی علاوه بر وضع مساعد طبیعی جهت سکونت در جلگه‌ای که در آن قرار گرفته و موقعیت آن به عنوان مسیر ارتباطی بین شوش و سایر شهر‌های قدیمی خوزستان با دیگر مراکز باستانی جلگه مرودشت و از جمله پاسارگاد تخت جمشید و غیره استاد و مدارک نسبتا فراوانی حاکی از پیشینه آبادی‌هایی که قرن‌ها پیش از استیلای مسلمین براین منطقه در اینجا برپا بودند وجود دارد. این مدارک و شواهد عبارت‌اند از :

1- الواح ایلامی بازیافته در تخت جمشید: عنایت می‌گوید بنا به مفاد متون لوح‌ها، منطقه فارس از لحاظ اداری به شش حوزه تقسیم شده بود و شیراز یکی از آن‌ها به شمار می‌رفته است. به سبب اهمیت حوزه شیراز و حومه، پیوسته در آن‌جا یکی از بلندپایگان دربار مستقر بوده است. در لوح‌های دیوانی مزبور نام نزدیک به چهارصد آبادی ثبت شده است که متأسفانه به جز اندکی تعیین محل بقیه آن‌ها مقدور نیست. در بین آبادی‌ها تنها از شیراز در ردیف شوش و پاسارگاد و تخت جمشید یاد شده است. در برخی از الواح به روشنی و مکرر از دژ مهمی سخن می‌رود که می‌تواند همان (( کهندژ- فهندژ، پهندر، بندر)) باشد

2- قصر ابونصر: در هشت کیلومتری مشرق شیراز در دامنه کوه‌های شرقی، بر روی تپه‌ای سنگی، ابنیه و آثاری از ادوار پیش از اسلام به جا مانده است که غالبا سیاحان در سفرنامه‌های خود از آن یاد کرده‌اند. شاردن پس از توصیف قلعه فهندژ و قبر سعدی این بنا را آتشکده خوانده و چنین به شرح آن می‌پردازد (( در یک فرسنگی این خرابه‌ها، آثاری از سنگ و مرمر دیده می‌شود که علی رغم سختی مواد متشکله خود به طور نامحسوسی فساد‌پذیر است. این سنگ‌ها بقایای معبدی است که بر روی شیب یکی از کوه‌ها قرار گرفته و محیط آن 38 تا 40 پا است. معبد مزبور دارای 3 در در طرف مشرق، شمال و جنوب می‌باشد که هنوز دست نخورده باقی مانده است. ارتفاع در‌ها 6 پا و عرض آن 3 پا می‌باشد. روی هر یک از در‌ها نقش برجسته دو شخص به ارتفاع در به چشم می‌خورد که هماننند نقوش چها منارند ایرانی‌ها این مکان قدیمی را ((مادر سلیمان))، ((مسجد مادر سلیمان)) می‌خوانند.

از جمله منابعی که به استناد آن می‌توان بر دیرینه سالی شیراز مهر تأیید گذاشت شاهنامه فردوسی است.

نخستین باری که این شاعر از شیراز سخن به میان می‌آورد در ذکر دوران کیانیان و روزگار کیخسرو است. بدین ابیات:

سر هفته را کرد آهنگ ری

همه ره به آرامش و رود و می

دو هفته در این شهر بخشید مرد

سوم هفته آهنگ شیراز کرد

هیونان فرستاد چندی ز ری

سوی پارس نزدیک کاووس کی

فردوسی در داستان بابک و ساسان نشان می‌دهد که بهرام یا اروان بزرگ در دوره اشکانی بر اصفهان و شیراز فرمانروایی داشته است:

چو بشنست بهرام ز اشکانیان

ببخشید گنجی به ارزانیان

ورا خواندند اردوان بزرگ

که از میش بگسست چنگال گرگ

ورا بود شیراز تا اصفهان

که داننده خواندیش مرز مهان

و هم او در شرح لشکرکشی پیروز ساسانی بر سر هفتالیان، در وصف یکی از مقتدرترین نجبای ایرانی به نام زرمهر یا سوخرا از خانواده بزرگ قارن که اصلا شیرازی و حکمران سیستان و ملقب به هزار رفت بوده چنین می‌گوید:

که باشد نگهبان تخت و کلاه

بلاش جوان را بود نیک خواه

به آن کار شایست بد سوفرای

یکی نامور بود پایکزه رای

جهان دیده از شهر شیراز بود

سپهبد دل و گردن افراز بود

هم او مرزبان بد به زابلستان

به بست و به غزنین کابلستان

و باز در جای دیگر یعنی وقتی به سن 23 سالگی می‌رسد و سوخرا از جهت بازگشت به زادگاهش اجازت می‌طلبد، اینطور می‌گوید:

بیامد بر تاجور سوفر

ا به دستوری بازگشتن به جای

سپهبد خود و لشکرش ساز کرد

بزد کوس و آهنگ شیراز کزد

دلایل دیگر به استناد منابع جغرافیایی و تاریخی قدیم: از بین منابع موجود قبل از همه باید به کتاب مسالک و ممالک اصطخری توجه نمود وی می‌نویسد ((کوره‌های فارس پنج کوره بودند و بزرگ‌ترین کوره اصطخر است و اصطخر شهری است بزرگ چند اردشیر خره باشد به بزرگی و به اردشیر خوره شهرهاست چون شیراز و سیراف))

و هم او اگرچه شیراز را قصبه، مقر عاملان پارس و از مستحدثات اسلامی می‌داند در جای دیگر در ذکر نام آتشکده‌ها، از وجود آتشکده‌ای به نام ((مسوبان) در شهر مزبور یاد کرده است و می‌افزاید: ((و در گبرکی چنان است که هر زنی که به وقت آبستنی یا به وقت حیض زنا کند پاک نشود تا آنگاه که به آتشگاه آید و پیش هربذ برهنه شود و به کمیز گاو خویشتن را بشوید))

حمدالله مستوفی پس از شرح طول و عرض شیراز در مورد زمان احداث آن چنین می‌نویسد:

((به روایتی شیرازبن طهمورث ساخته بود و خراب شده و به قولی در زمان سابق برآن زمین، شهری فارس نام بوده است و به فارس بن ماسور بن سام بن نوح منسوب است)) در این روایت آن‌چه شایان ذکر است تأکید مؤلف بر دیرینه بودن شهر می‌باشد موضوعی که زرکوب شیرازی در شیرازنامه چنین توجیه می‌کند: ((قدما و اصحاب تواریخ آورده‌اند که شهر شیراز قدیم الایام قطعه زمین بایر معطل بوده، سطحی نامستقیم و زمینی ناهموار)).

به هر صورت انچه از این شواهد و مدارک می‌توان استنباط نمود این است که بی تردید قبل از آمدن مسلمین به خطه فارس در جلگه شیراز و به احتمال زیاد در اطراف قصر ابونصر و برم دلک اگر نه شهر لااقل قصبه و یا قصباتی مسکون از زرتشتیان وجود داشته است.

 

 
حمله مغول و آثار فرهنگی آن PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

یکی از مواقف تاریخی ملت ایران که دارای ضد و نقیض‌های بسیار زیادی است دوران حمله مغول و آثار آن است. مغول‌ها که قومی وحشی به شمار می‌آمدند با حمله بی امان خود به سرزمین‌های آباد آن زمان آن چه به یاد می‌آید خرابی از خود به جای گذاشتند. امام حضور آنان در ایران زمبن عواقبی از خود بر جای گذاشت که حاصل آن آثار فرهنگی و تمدنی ماندگار است. در اوایل قرن هفتم هجری قمری حمله مغول به ایران آغاز شد. وقتی سعدی ۲۳ ساله بود چنگیز خان به ایران حمله کرد. با حمله مغول به ایران اوضاع کاملا ناامن شد. جهان گشایی مغولان ابتدا از شمال دریای خزر آغاز گردید و بخشی از اروپا را هم دربرگرفت. بعد از آن به شمال و شمال شرقی ایران و سپس به تمام ایران تسری یافت. مغولان به هر جا می‌رسیدند جز ویرانی و کشت و کشتار از خود باقی نمی‌گذاشتند. شهر نیشابور را که از جمله شهر‌های آباد خراسان بود با خاک یکسان کردند و حتی گربه‌های آنان را هم کشتند. شهر را شخم زدند و بر روی آن گندم کاشتند. در استان فارس با درایت اتابکان فارس تخریب کم‌تر صورت گرفت و نسبت به دیگر بخش‌های کشور امنیت بیش‌تری وجود داشت. این وضعیت اندیشمندان دیگر مناطق را به سوی شیراز مرکز استان کشاند و در فضای امن به وجود آمده رونق علمی جهان اسلام به حیات خود با ترس و لرز ادامه داد. در این جا بود که شخص عالم و آگاهی چون سعدی ذریافت که برای حفظ میراث فرهنگی جهان اسلام لازم است این گنجینه‌ به سینه‌ها  سپرده شود. از این رو تحت حمایت خاندان زنگی به تألیف بوستان و گلستان پرداخت و این دو اثر جاوید را به وجود آورد. همین کار در آناتولی و شهر قونیه توسط جلال الدین رومی انجام شد. کتاب مثنوی معنوی رومی نیز در همین اوان در آن دیار تدوین شد و بخش دیگری از گنجینه جهان اسلام از طریق آن به سینه‌ها سپرده شد.

امنیت سیاسی خطه فارس به دیگر اندیشمندان نیز اجازه تفکر داد و مکتب فلسفی شیراز در قرن‌های هفتم، هشتم و نهم جان گرفت و برگ زرین دیگری به برگ‌های درخشان فرهنگی این سرزمین افزود. خاندان دشتکی‌ها و دیگرانی مانند جرجانی به این مکتب رونق بخشیدند. هنرمندان شیرازی نیز هنر آفریدند و به این ترتیب مغول نتوانست تجلی فرهنگ اسلامی را در جنوب ایران مانع شود.

سرزمین پهناوری که به دست مغولان افتاده بود نیاز به اداره داشت. با فکر‌های کوچک نمی‌شد این سرزمین بزرگ را اداره کرد از این رو مغولان دست به دامن دانشمندان ایرانی شدند و خواجه نصیر الدین طوسی، عطاملک جوینی و خواجه شمس الدین جوینی اداره امور کشور را به دست گرفتند. این مدیران ارشد، هلاکوخان را یاری دادند و خواجه رشید الدین فضل الله به جان غازان خان رسید. اما این حکایت نه برای حفظ مغولان بلکه برای حفظ جامعه و نگهبانی از دستگاه سیاسی صورت گرفت و همه این بزرگان جان خویش را بر سر این کار گذاشتند و عاقبت به دست مغولان کشته شدند.

 

به طور کلی می‌توان گفت مغولان با حمله نظامی خود به قتل و غارت پرداختند و موجی از ترس و وحشت بر جامعه حاکم نمودند. در مقابل این موج یک موج فرهنگی از جانب ایرانیان برخاست. کتب ارزشمندی به دست امثال سعدی و مولوی نوشته شد. کالاهای فرهنگی دیگری مانند ساختمان‌های با معماری برجسته از طریق فرهنگوران دیگری تولید شد و اندیشه‌های نابی توسط آن وزیران از جان گذشته تراوش کرد. این حرکت‌ها موجی فرهنگی در مقابل موج تخریب مغولان ایجاد نمود و موجب شد تا حاکمان مغول دیری نگذرد که خود مسلمان شده و ضمن اختیار نام‎‌های اسلامی به برخی آبادانی‌ها نیز بپردازند. غازان خان مسلمان شد و نام محمود برگزید و به کمک خواجه رشید الدین فضل الله اصلاحات بسیار کرد و برادر او اولجایتو نام محمد گرفت و سلطان محمد خدا بنده شد. آرامگاه او در سلطانیه زنجان بزرگ‌ترین گنبد آجری دنیا را روی خود دارد. در واقع موج فرهنگی جهان اسلام آن روز، که اغلب در دست ایرانیان بود مغولان را مغلوب خود کرد. اما ناامنی فکری ادامه یافت و همین ناامنی موجب تدوین و عرضه محصولات فرهنگی ماندگاری در این دوره از تاریخ کشورمان گردید


 
دیدار حجه‌الاسلام والمسلمین برکت با دکتر منصور طبیعی مدیر عامل بنیاد فارس‌شناسی PDF چاپ نامه الکترونیک

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس‌شناسی:

در این دیدار حجه‌الاسلام برکت:گزارشی از منشورات آماده شده و یا در حال تهیه همایش علامه خفری ارایه کردند. دکتر طبیعی گفت: در راستای تحقق اهداف بنیاد فارس‌شناسی این بنیاد آمادگی دارد تا کلیه منشورات همایش را منتشر کرده و روز افتتاحیه مراسم رونمایی را نیز انجام دهد.

 
دیدار حجه‌الاسلام روحانی امام جمعه خفر با دکتر منصور طبیعی مدیر عامل بنیاد فارس‌شناسی PDF چاپ نامه الکترونیک

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس‌شناسی :

در این نشست حجه‌الاسلام والمسلمین روحانی امام جمعه خفر با حضور در بنیاد فارس‌شناسی با آقای دکتر منصور طبیعی مدیر عامل بنیاد در رابطه با موضوع همایش علامه خفری گفتگو کردند.

 

دکتر طبیعی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری همایش علامه خفری آمادگی خود را جهت انتشار منشورات همایش اعلام نمودند. در ادامه نیز دکتر طبیعی مطرح کرد: این بنیاد با توجه به تجارب دیرینه خود در برگزاری همایش‌های علمی و پژوهشی در برنامه‌های اجرایی همایش نیز همکاری کامل را کادر اجرایی همایش خواهد داشت.

 
فراخون مقاله PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

فراخون مقاله

بنیاد فارس شناسی در نظر دارد که با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران، یک شماره از فصلنامه علمی پژوهشی «مجله انجمن جامعه‌شناسی ایران» با موضوع فارس منتشر نماید. در این راستا از اساتید، دانشجویان، محققان و پژوهشگران دعوت می‌شود تا مقالات علمی و پژوهشی خود پیرامون مسائل اجتماعی فارس تا تاریخ 1395/10/1 ارسال نمایند. مقالات، پس از داوری در مجله علمی و پژوهشی انجمن جامعه شناسی ایران منتشر خواهد گردید و دیگر مقالات در صورت تأیید داوران، در نشریه فارس شناخت منتشر خواهند شد.

لطفاً از ارسال مستقیم مقاله به سایت انجمن جامعه‌شناسی خودداری فرمایید. تنها مقالاتی مورد بررسی قرار می گیرند که به پست الکترونیکی بنیاد فارس‌شناسی این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ارسال شده باشند.

 
مصاحبه مدیر بنیاد فارس شناسی با خبر جنوب درباره انتشار فارس شناخت PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

مدیر بنیاد فارس شناسی در مصاحبه ای که در 18 مهرماه 1395 با روزنامه خبر جنوب داشت، از انتشار دوباره نشریه فارس شناخت خبر داد. او ضمن معرفی مقالات این شماره نشریه که به موضوع میراث مادی و معنوی فارس پرداخته است، گفت: در دوره های پیشین انتشار فارس شناخت ، تلاش جدی در جهت بررسی شرایط فارس از زاویه های گوناگون صورت گرفته که در دوره جدید نیز کوشش خواهد شد تا گامی دیگر در راستای شناسایی و معرفی فارس و فرهنگ این استان به مخاطبان برداشته شود. دکتر منصور طبیعی با اشاره به اینکه شماره جدید نشریه به موضوع میراث مادی و معنوی فارس پرداخته است توضیح داد که تلاش شده است تا مطالب تازه ماخوذ از تحقیقات متاخر در قالب مقالات علمی گرد هم آدند و به مخاطبان عرضه گردد.

 

 

 
آب انبار سید جعفری (برکه سید جعفری) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

این برکه یکی از قدیمی ترین آب انبارهای لار می باشد که در مسیر غربی شهر لار قرار دارد . قطر طاق بزرگ آن 14 متر و ارتفاع آن 10 متر می باشد عمق منبع آب 20 متر است . آب آن از طریق شبکه آب رسانی عصر صفویه تامین می شده است. برکه دارای هفت دهانه (تیتَخ) می باشد که برخی از آنها هم اکنون مسدود است . آشامیدنی این اهالی از این دو برکه تامین می شود. برخی این آب انبار را بزرگترین آب انبار مسقف ایران دانسته اند.

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 17