gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها725674
 93 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آب انبار معتمد PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار معتمد مربوط به دوره قاجار است و در فارس، شهرستان لارآب انبار معتمد، انتهای محله پیرغیب، سه راه شهید باقر پوریان واقع شده است. فرد خیری به نام معتمد این آب انبار را در کنار حمام، کاروانسرا و سابات برای استفاده همگانی ساخته است. بنا دارای طرح مدور با گنبدی کوتاه است و چهار بادگیر حجاری شده در اطراف و نورگیر زیبایی بر فراز گنبد آن دیده می شود. این آب انبار یک دهن شیر در کنار خود دارد که حدود 34 پله پایین تر از سطح زمین قرار گرفته است.این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۵۰۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 
آب انبار های برکه بگال اول و دوم PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

لارستان به دلیل آنکه در منطقه ای کم آب قرار دارد سرشار از بناهای آبی ارزشمندی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. آب انبار های لارستان از این جمله اند. این آب انبارها که بیشتر بازمانده از عصر صفوی و قاجار هستند از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده اند و دارای طراحی های جداب و دیدنی هستند. برای نمونه دو آب انبار با طرح صلیبی در این منطقه جلب توجه می کند. نخست برکه اول بگال که مربوط به دوره قاجار است و در لارستان فارس، محله دم دروازه، جاده بگال، پشت قلعه اژدهاپیکر واقع شده و در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۷۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار پیر غیب PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار پیر غیب

آب انبار پیر غیب در استان فارس و شهرستان لار قرار دارد و بازمانده از عصر صفوی است.  طبق کتیبه ای که در سر در شمالی آن قرار دارد ساخت آن در 1084 ه.ق و به دستور محمد علی بیگ ذوالقدر صورت گرفته است. محمد علی بیگ پس از برادرش قنبر علی بیگ به حکومت لار دست یافت. این بنا دارای پنج دهانه برداشت آب است که چها دهانه آن مسدود شده است. مخزن آن از سنگ و ساروج ساخته شده و سقف کاهگل است. بنا داری گلدسته سنگی حجاری شده ای است. طرح بنا مدور و قطر مخزن آن 5/13 است.

 
آب انبار شیخ خنج PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار شیخ خنج در بافت قدیم شهر خنج قرار دارد و احتمالا یادگاری از عصر قاجاردر استان فارس است. طرح بنا مانند بسیاری از آب انبار های دیگر مدور و به قطر 13 متر است. گنبدی ده متری بر فراز مخزن قرار داردکه از آب درون آن محافظت می کند. بنا دارای 6 دهانه برای برداشت آب است. مصالح ساخت بنا سنگ و گچ بوده است. دهانه های هلالی این بنا کم نظیر است.

 
آب انبار باغ نشاط PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار باغ نشاط

آب انبار باغ نشاط در فارس، شهر قدیم لار، خیابان آیت الله خامنه ای، پشت اداره پست و بانک مرکزی لار قدیم قرار دارد. . طرح این آب انبار مدور است و دارای پنج دهانه برداشت آب است. مخزن آب انبار از سنگ و ساروج ساخته شده است. شانه های گنبد از سیمان ساخته شده که نشانگر تعمیرات متاخر در بناست. گنبد آب انبار کاهگل است.

 
آب انبار مخک PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار مخک

از آثار تاریخی اوایل دوره قاجاریه است که در کیلومتر 30 جاده جهرم به شیراز، در سمت راست جاده واقع شده است. مصالح به کار رفته در احداث آب انبار مخک که با آب در ارتباط است، ملاط ساروج استفاده شده است. این بنا دارای 6 دهانه به ابعاد 120 سانتیمتر و ارتفاع 160 سانتیمتر است. وروردی اصلی آب انبار نیز در بخش شمالی آن واقع است. عمق وضع موجود بنا 8 متر و ضخامت دیوار گرداگرد آن 50 سانتیمتر است.

 

ادامه مطلب...
 
آب انبار ملا محمد PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار ملا محمد اوز یا به قولی برکه مل محمد، مربوط به اواخر صفویه یا  دوره افشار است و درفارس، شهر اوز، خیابان شهید رجائی ، جنب سالن غذاخوری واقع شده است. این آب انبار با 5 مدخل ورودی دارای طراحی جذابی است.  این بنا در سال 1383 هجری قمری مورد تعمیرات اساسی قرار گرفته است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار آقا PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار آقا  در فارس، در محله پیرغیب شهر قدیم لار ،مجاور سمت جنوب شرقی بقعه میر علی بن حسین قرار دارد و دارای یک دهانه ورودی برای استخراج آب است. اصل بنا مربوط به دوره صفویه است این آب انبار ساختمانی است دایره‌ای شکل با سقف مخروطی و مخزن آبی به عمق تقریبی ۱۴ متر که در زیر سطح زمین ساخته شده است. آب انبار دارای چهار دهانه بوده است که سه دهانه آن مسدود شده است. مصالح به کار رفته در آن سنگ با ملات گچ و ساروج است و یک دهانه ورودی بنا توسط چند پلکان به محوطه پاشیر ارتباط می‌یابد

ادامه مطلب...
 
آب انبار بازار کهنه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار بازار کهنه  بنایی قدیمی با طرحی مدور است که دارای 6 دهانه برداشت آب بوده است. پس از آسفالت کردن اطراف آب انبار سه دهانه آن را جابه جا کرده و بالا آورده اند تا کماکان امکان استفاده از آب آن ممکن باشد. بنا از سنگ و ساروج در مخزن و سنگ و گچ در سقف تشکیل شده است. نمای بیرونی گنبد در سالیان متاخر با سیمان پوشانده شده است. این بنای وقف بارها توسط مردم محلی لایروبی و مرمت شده است. این آب انبار مربوط به دوره قاجار است و در لارستان فارس و در ضلع جنوب شرقی فلکه مدرس شهر لار واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۷۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 6 از 19