gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

 

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها756088
 70 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آب انبار باغ نشاط PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار باغ نشاط

آب انبار باغ نشاط در فارس، شهر قدیم لار، خیابان آیت الله خامنه ای، پشت اداره پست و بانک مرکزی لار قدیم قرار دارد. . طرح این آب انبار مدور است و دارای پنج دهانه برداشت آب است. مخزن آب انبار از سنگ و ساروج ساخته شده است. شانه های گنبد از سیمان ساخته شده که نشانگر تعمیرات متاخر در بناست. گنبد آب انبار کاهگل است.

 
آب انبار مخک PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار مخک

از آثار تاریخی اوایل دوره قاجاریه است که در کیلومتر 30 جاده جهرم به شیراز، در سمت راست جاده واقع شده است. مصالح به کار رفته در احداث آب انبار مخک که با آب در ارتباط است، ملاط ساروج استفاده شده است. این بنا دارای 6 دهانه به ابعاد 120 سانتیمتر و ارتفاع 160 سانتیمتر است. وروردی اصلی آب انبار نیز در بخش شمالی آن واقع است. عمق وضع موجود بنا 8 متر و ضخامت دیوار گرداگرد آن 50 سانتیمتر است.

 

ادامه مطلب...
 
آب انبار ملا محمد PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار ملا محمد اوز یا به قولی برکه مل محمد، مربوط به اواخر صفویه یا  دوره افشار است و درفارس، شهر اوز، خیابان شهید رجائی ، جنب سالن غذاخوری واقع شده است. این آب انبار با 5 مدخل ورودی دارای طراحی جذابی است.  این بنا در سال 1383 هجری قمری مورد تعمیرات اساسی قرار گرفته است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار آقا PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار آقا  در فارس، در محله پیرغیب شهر قدیم لار ،مجاور سمت جنوب شرقی بقعه میر علی بن حسین قرار دارد و دارای یک دهانه ورودی برای استخراج آب است. اصل بنا مربوط به دوره صفویه است این آب انبار ساختمانی است دایره‌ای شکل با سقف مخروطی و مخزن آبی به عمق تقریبی ۱۴ متر که در زیر سطح زمین ساخته شده است. آب انبار دارای چهار دهانه بوده است که سه دهانه آن مسدود شده است. مصالح به کار رفته در آن سنگ با ملات گچ و ساروج است و یک دهانه ورودی بنا توسط چند پلکان به محوطه پاشیر ارتباط می‌یابد

ادامه مطلب...
 
آب انبار بازار کهنه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار بازار کهنه  بنایی قدیمی با طرحی مدور است که دارای 6 دهانه برداشت آب بوده است. پس از آسفالت کردن اطراف آب انبار سه دهانه آن را جابه جا کرده و بالا آورده اند تا کماکان امکان استفاده از آب آن ممکن باشد. بنا از سنگ و ساروج در مخزن و سنگ و گچ در سقف تشکیل شده است. نمای بیرونی گنبد در سالیان متاخر با سیمان پوشانده شده است. این بنای وقف بارها توسط مردم محلی لایروبی و مرمت شده است. این آب انبار مربوط به دوره قاجار است و در لارستان فارس و در ضلع جنوب شرقی فلکه مدرس شهر لار واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۷۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 
آب انبار آرد فروشان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار آرد فروشاندر فارس و در شهر قدیم لار ، محله آرد فروشان و در محوطه شمالی بازار قیصریه آب انباری قرار دارد که بازمانده از عصر صفوی است. بر اساس کتیبه ای که بر سر در آن موجود است این آب انبار در عصر ناصری تعمیر شده است. این آب انبار دارای شش دهانه برای دسترسی به آب بوده است که در مقطعی سه دهانه آن مسدود شده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار نصراله کوریچان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار نصر الله کوریچاندر استان فارس، در شهر قدیم لار ، محله کوریچان ، ضلع غربی خیابان مدرس جنوبی آب انباری قاجاری قرار دارد که به آب انبار نصرالله مشهور است. طول بنا نسبت به عرض آن زیاد است و به همین جهت از طاق گهواره ای بهره گرفته شده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار شیخ PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار شیخدر استان فارس و در بافت قدیم خنج آب انبار تاریخی قرار دارد که مانند بیشتر آب انبارها از طرحی مدور بر خوردار است. قطر تقریبی این آب انبار 13 متر است. ارتفاع گنبد این آب انبار تقریبا 10 متر است و عمق آن تقریبا 7 متر. دسترسی به آب این آب انبار از طریق 6 دهانه آن ممکن بوده است. اصل بنا را سنگ و گچ ساخته شده است. این بنا بازمانده از روزگار قاجار است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار سید بابا بزرگ(2) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار سید بابا بزرگ 2

در شهرستان لارستان فارس و در منطقه پدز شهر خور آب انباری قاجاری وجود دارد که سید بابا بزرگ نامیده می شود. این آب انبار که طرحی مدور دارد دارای سه دهانه جناغی با فواصل یکسان از یکدیگر است . دهانه اصلی بنا دهانه شمالی آن است که بزرگ تر از دو دهانه دیگر ساخته شده است.

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 7 از 20