gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها762128
 100 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

رسانه ها

این بخش بازتاب اخبار و رویدادهای مرتبط با فارس و بنیاد فارس شناسی در رسانه های مختلف است.

توجه: ما را از انعکاس اخبار و رویدادهای مرتبط با بنیاد فارس شناسی با خبر نمایید.


خوان خنده، فرهنگ تعبیرها و عبارتهای متداول در شیراز PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / روزنامه عصر مردم

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی درتاریخ 2 دی 1394 مقاله ای به قلم ابوالقاسم فقیری با عنوان «"خوان خنده"، فرهنگ تعبیرها و عبارتهای طنزآمیز متداول در لهجه شیراز» منتشر شد در این مقاله می خوانیم :

خـوانی از خنده بیـاراسته ام نـوش کنید

ساعتی هر چه به جز خنده فراموش کنید

 

خــوان خنــده را دکتــر عبدالرحیم ثابت برایمان گســترده است، و این فرصتی است مغتنم که پای این ســفره با فراغ بال بنشینیم و همراه با خیل عظیم شــیرازیهای دل به نشاط، از ته دل بخندیم و غم و اندوه را برای ساعتی هم که شده از دل برانیم. خندیدن از جمله نیازهای من و شماست. پیشینیان ما به این نیاز توجه داشته و طنازان را ارجمند میشمردند. در دوستیها کسانی در اولویت بودند که به شکلی اهل بگو بخند بودند. بــا نگاهی اجمالــی به فرهنــگ مردم و جلوههای گوناگون آن، میتوان این شــادی و سرور را دید. خندیدن نوعی خودسازی است. انگیزهای است که ســبب میشــود وجودت را سرپا نگهــداری و زیبایــی و شــیرینی زندگی را شایستهتر دریابی. خوان خنده دومین کتابی است در زمینه فرهنگ مردم فارس که از این پژوهشــگر جوان منتشــر میشــود. کتاب اول ایشــان «خوشا تفرج شــیراز» بود، که در نوع خود در ارتباط با فرهنگ مردم شیراز حرفهای قابل توجهی برای گفتن داشت...

 
شوخ طبعی در مطبوعات شیراز PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / روزنامه عصر مردم
شوخ طبعی در مطبوعات شیراز
سیروس رومی
انتشارات تخت جمشید 1392
عبدالرحمن مجاهد نقی
با یکی از ایرانیان مهاجر، که حدود دودهه از سال های عمرش را در ایتالیا گذرانده بود، درباره طنز موجود در محاورات مردم آن سامان به بحث نشستیم. با چند زبان آشنا بود و بسیاری از کشورهای اروپایی را دیده بود. اما آنچه باعث حیرتش شده بود، طنز موثر و نهفته در سخنان مردم ایتالیا بود، طنزی که یک ایرانی را به خنده ای نه قهقاه گونه، وامی داشت، خنده ای که پشتش تفکر بود. حرفش را به راحتی پذیرفتم، که در آثار ادبی ایتالیا هم  این طنز را به عیان می بینی، مگر کورتزیو مالاپارته نبود که در اوج جنگ جهانی دوم، و هنگام حضور در جبهه ها، جنگ را نیز به سخره گرفت و آثاری خلق کرد که در زمره سیاه ترین طنز های تاریخ ادبیات به شمار می آیند؟ مالاپارته که در کتاب جذاب و معروفش، "قربانی"می گوید: "می توانم بگویم که جنگ در این کتاب به صورت عامل اصلی مطرح نیست، بلکه به شکل تماشاچی در می آید، به  این معنی که منظره، خودش تماشاچی است".
ادامه مطلب...
 
«شوخ طبعی در مطبوعات شیراز» منتشر شد PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری دانشجویان ایران

شوخ‌طبعي در مطبوعات شيراز“ نام اثر جديد سيروس رومي، پيشكسوت عرصه رسانه، پژوهشگر و نويسنده  در استان فارس است كه اخيرا چاپ، منتشر و به بازار كتاب، عرضه شده است.

به گزارش خبرنگار ادبي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، سیروس رومی را همه فعالان عرصه رسانه مي‌شناسند، مردي كه سال‌هاست پژوهش در مطبوعات فارس را به‌عنوان یکی از دغدغههای جدی خود برگزیده است.

فهرست روزنامه‌های فارس، تاریخ مطبوعات فارس در سه جلد( از قاجاریه تا پهلوی دوم)، شناسنامه مطبوعات فارس از آغاز تا امروز و تاریخ نشریات پزشکی شیراز، از جمله آثاری است که از وی در همین زمینه منتشر شده است.

کتاب«شوخ طبعی در مطبوعات شیراز»، تازه ترین کتاب سيروس رومي، در شمارگان هزار نسخه و به همت بنیاد فارس شناسی چاپ و روانه بازار شده است.

در اين اثر كه در قالب کتابی در 526 صفحه، تاليف شده، سعی شده جایگاه  گونههای مختلف شوخ طبعی(لطیفه، هزل، هجو و طنز) در مطبوعات فارس، پیش و پس از انقلاب اسلامی، مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

رومی، خود، در مقدمۀ کتابش به درستی به تفاوت گونههای مختلف هجو و هزل و تفاوت آنها با طنز می پردازد و نتیجه میگیرد که  بنا بر بررسی هایش، آنچه در مطبوعات فارس بیشتر دیده میشود، بیشتر لطیفه و فکاهه هستند تا طنز و با این حال، نام طنز را برآن میگذارند(  ص.13).

ادامه مطلب...
 
«شوخ طبعی در مطبوعات شیراز» کتاب شد PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری کتاب ایران

کتاب 528 صفحه‌ای  « شوخ طبعی در مطبوعات شیراز » به‌ قلم سیروس رومی، نویسنده و روزنامه‌نگار از سوی بنیاد فارس‌شناسی منتشر شد. وی در این کتاب مطالب طنز، کاریکاتور و کاریکلماتور 50 روزنامه قبل از انقلاب و 10 روزنامه بعد از انقلاب را جمع‌آوری کرده و به معرفی آن‌ها پرداخته است.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رومی گفت: کتاب «شوخ طبعی در مطبوعات شیراز» شامل مطالب فکاهی و لطیفه‌هایی است که مطبوعات شیراز طی فعالیت‌شان به‌منظورهای خاصی آن‌ها را چاپ کرده‌اند.

وی اظهار کرد: این کتاب شامل هفت فصل است که هر فصل در برگیرنده یکی از شگردهای مطبوعات شیراز در ارایه مطالب طنز است. 

رومی با برشمردن فصول کتاب گفت: در فصل نخست به گونه‌های مختلف شوخ‌طبعی مانند لطیفه، ریشخند، هجو و هجا، طنز، زخم‌زبان، شادی و کاریکلماتور در مطبوعات شیراز پرداخته‌ام.

وی عنوان کرد:‌ در فصل دوم کتاب نحوه شوخ طبعی در فرهنگ عامه و در فصول سوم و چهارم به چگونگی شروع شوخ طبعی در مطبوعات شیراز به ‌همراه مرور تاریخی آن‌ها در 60 روزنامه قبل و بعد از انقلاب شرح داده شده است.

این پژوهشگر گفت: در فصل پنجم 45 نفر از شوخ‌طبعان مطبوعات شیراز را معرفی کرده‌ام و در فصل ششم و هفتم این کتاب، به تعریف کاریکاتور و انواع کاریکاتورهای استفاده شده در مطبوعات شیراز به‌ همراه شرح حالی مختصر از صاحبان این اثر پرداخته شده است. 

کتاب «شوخ طبعی در مطبوعات شیراز» به‌قلم سیروس رومی در 528 صفحه از سوی بنیاد فارس‌شناسی تیر ماه 1392 به‌قیمت 22 هزار تومان منتشر شده است.
 
خانه زینت الملک به طبیعی سپرده شد PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / روزنامه خبر جنوب

شماره: 9069 - 14 مرداد 1391

دکتر صفی پور رئیس سابق بنیاد فارس شناسی: تعالی فارس با تحویل گرفتن صاحبان قلم مثل آب خوردن محقق می شود - دکتر طبیعی رئیس بنیاد فارس شناسی: فارس نقطه اتکاء فرهنگ و هنر ایران اسلامی است

صفحه پنج: لینک خبر

دکتر طبیعی رئیس بنیاد فارس شناسی: فارس نقطه اتکاء فرهنگ و هنر ایران اسلامی است ،بنیاد فارس شناسی به دنبال اسم و رسم نیست

صفحه هشت (فرهنگ و هنر): لینک خبر

 

 
استقرار ارزش‌ های اسلامی باید مورد توجه بنیاد فارس ‌شناسی قرار گیرد PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری شبستان

کد خبر : ۱۵۸۶۵۱ ۱۳ : ۲۴  - ۱۳۹۱/۵/۱۳ سرويس : فارس

معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس ضمن اعلام حمایت مجموعه مدیریتی استان فارس در جهت تحقق اهداف بنیاد فارس شناسی، تاکید کرد: استقرار ارزش‌ های اسلامی باید مورد توجه بنیاد فارس ‌شناسی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از فارس، دکتر کمال فیروزآبادی، معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس روز گذشته (12مرداد) در آیین تودیع و معارفه مدیرعامل بنیاد فارس شناسی در شیراز گفت: بنیاد فارس‌ شناسی باید تلاش کند تا جنبه‌ های فرهنگی، سیاسی، تاریخی، اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی در زمینه‌ های مختلف باستان ‌شناختی، مردم شناختی، مذهبی، ادبی، هنری، معماری، علمی و فلسفی را به‌ خوبی بشناسد.

ادامه مطلب...
 
كنگره بين المللي سلمان فارسي در كازرون فارس برگزار مي شود PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری جمهوری اسلامی

ایرنا فارس - کد خبر: 30519898 - 1390/05/23

شيراز- روابط عمومي بنياد فارس شناسي اعلام كرد: با هدف شناخت هرچه عميق ترابعاد گوناگون و متنوع شخصيت سلمان فارسي ، صحابه بزرگ پيامبر اسلام، كنگره بين المللي سلمان فارسي درنيمه دوم امسال در شهرستان كازرون برگزار خواهد شد.

به گزارش ايرنا ، اين روابط عمومي افزوده است: كنگره بين المللي سلمان فارسي از جمله مصوبات سفررييس جمهوري به استان فارس است، و فراخوان پذيرش مقاله آن به زودي در دسترس علاقه مندان اسلام پژوه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب...
 
کنگره بین المللی سلمان فارسی به میزبانی شهرستان کازرون برگزار می شود PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری شبستان

کد خبر : ۵۹۱۳۴
سرويس: شبستان فارس - 23 مرداد 1389

رئیس بنیاد فارس شناسی از برگزاری کنگره بین المللی سلمان فارسی نیمه دوم سالجاری در کازرون خبر داد و گفت: این کنگره با هدف شناخت هر چه عمیق تر ابعاد گوناگون وجودی صحابه بزرگ پیامبر اسلام (ص) برپا می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از فارس، علی اکبر صفی پور، رئیس بنیاد فارس شناسی امروز (23مرداد) در جمع خبرنگاران گفت: پیرو برگزاری موفق کنگره بین المللی استاد میرزا احمد نی ریزی که با همکاری مشترک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و تعدادی از سازمان های اجرایی و فرهنگی استان و کشور با محوریت بنیاد فارس شناسی در جدیدترین اقدام، تفاهم نامه برگزاری گنکره بین المللی سلمان فارسی میان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد فارسی شناسی امضا شد.

 

ادامه مطلب...
 
کنگره بین المللی سلمان فارسی برگزار می شود PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری مهر

شیراز - خبرگزاری مهر - ۱۳۹۰/۰۵/۲۳

کنگره بین المللی سلمان فارسی با هدف شناخت هرچه عمیق تر ابعاد گوناگون و متنوع وجودی صحابه بزرگ پیامبر اسلام(ص) در نیمه دوم سال جاری برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیرو برگزاری موفق کنگره بین المللی استاد میرزا احمد نی ریزی که با همکاری مشترک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و تعدادی از سازمانهای اجرایی و فرهنگی استان و کشور، با محوریت بنیاد فارس شناسی در بخش علمی که منجر به تولید بیش از دوهزار صفحه محتوا شد و در پنج جلد کتاب و سه نسخه نشریه کلک دیرین انتشار یافت، در جدیدترین اقدام تفاهمنامه برگزاری گنکره بین المللی سلمان فارسی میان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد فارسی شناسی امضا شد.

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 30