gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها760250
 47 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

مقبره شیخ روزبهان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آرامگاه شیخ روزبهان در محله درب شیخ شیراز، در انتهای خیابان لطفعلی خان زند در جانب شرقی شیراز واقع است. شیخ روزبهان از مهم ترین عرفای قرن ششم است و مورد احترام بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب این سرزمین از جمله سعدی شیرازی بوده است. هم اکنون آرامگاه شیخ روزبهان در مکانی قرار دارد که پیشتر خانقاه او بوده است. آرامگاه شیخ روزبهان که روزگاری در مجموعه با شکوهی از مدرسه و خانقاه و مسجد در شیراز واقع شده بود، همراه با دیگر بناهای دینی شهر شیراز، توسط قزلباش شاه اسماعیل صفوی به کلی ویران گردید. در سال 1337 از طرف اداره باستان شناسی وقت استان فارس، تعمیراتی برای مرمت این اثر باستانی انجام شد و در سال 46 شهرداری شیراز خیابانی را از خیابان لطفعلی خان زند تا مقابل آرامگاه شیخ احداث کرد. در دهه پنجاه مقبره مورد بازسازی قرار گرفت. این بنا در فروردین سال 1350 آغاز و یکسال و سه ماه بعد، به شکل کنونی به پایان رسید. سنگ قبری در صدر محوطه قرار گرفته  و سنگ صندوقی سبز رنگی که در حاشیه آن نام چهارده معصوم به خط ثلث نوشته شده بر آن نصب گردیده است. بر روی سنگ قبر تاریخ وفات شیخ با این عبارت: فی منتصف محرم سنه ست و ستمائه نوشته شده است. طول سنگ قبر شیخ یک متر و 69 سانتی متر و عرض آن ۵۶ سانتی‌متر و ارتفاعش ۴۶ سانتیمتر می‌باشد. دو تن از فرزندان و نوادگان شیخ نیز در کنار او مدفونند. آرامگاه شیخ روزبهان در سال ۱۳۵۳ به شماره ۱۰۴۳/۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

 
باغ جهان نما PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشاو باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب "عجایب المقدور" آنرا زینت الدنیا نامیده‌است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده‌است.

این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده‌است. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده‌اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشته‌است.

این باغ کهن‌ترین باغ شیراز است که از آب و رودخانه پُرآوزاه رکنی مشروب می‌شده و در منطقه ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت‌تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد.

کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل اورد. طرح و اسلوب این باغ را کریمخان نظی باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساخته‌است. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم می‌خورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می‌شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریهو در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می‌شود که اخیراً مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌است.

باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 
حوض دختر گبر اقلید PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی - جاذبه های گردشگری

در مرکز شهر اقلید ، بر دامنه تپه ی سنگی قلات، یادمانی از عهد ساسانی برجای مانده که به حوض دختر گبر معروف است . حوض دختر گبر با سه پله ، یک حوض با عمق کم و کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی به طول دو متر و عرض 88 سانتی متر یادگاری از دوره ساسانی است. این کتیبه قدیمی ترین کتیبه سنگ مزار کشف شده در ایران به خط پهلوی است .

بر اساس مدارک تاریخی این اثر مربوط به قبل از اسلام و جزیی از عبدتگاه زرتشتیان و متعلق به قلعه ای در بالای تپه بوده است. گفته شده است که در دوران ساسانی خانه حاکم اقلید بالای این قلعه قرار داشته و در روزهای عید به ویژه عید نوروز این حوضچه را پر از حنا می کرده اند و دختر حاکم مقداری از حنا را به عنوان تبرک به مردم می داده است . در تعبیری دیگر ، با استناد به آثار دری که در بالای آن تعبیه بوده و هم اکنون از بین رفته است ، از این اثر بعنوان قبر یاد شده که نوشته های حک شده بر آن نیز می تواند گواهی بر این مدعا باشد. همچنین وجود استودانهایی مربوط به زرتشتیان در بالای این تپه نیز این تعبیر را تقویت می کند. بر اساس باورهای زرتشتیان ، این قوم مردگان خود را در بالای تپه قرار می دادند ، اگر کرکسها ابتدا چشم راست مرده را در می آوردند ، این فرد را دارای کردار نیک می دانستند و جسد وی را به استودان منتقل می کردند درغیر اینصورت جسد در همان تپه باقی می ماند. این اثر در سال 1354 با شماره 936 در فهرست آثار ملی ثبت شده است .

 
نمادگرایی در مقبره حافظ PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

مقبره حافظ از قرن نهم هجری مورد احترام بوده است. در سال 856 ه. ق. یعنی حدود ۶۵ سال پس از وفات حافظ شمس الدین محمد یغمایی که وزیر ابوالقاسم گورکانی، حاکم فارس بود اولین بار عمارتی گنبدی شکل بر مقبره حافظ ساخت و در مقابل آن حوض بزرگ ایجاد کرد که از آب رکن آباد پر می شد. این بنا بارها تعمیر و مرمت شد تا آنکه به شکل کنونی آن رسید. آرامگاه کنونی حافظ را سرهنگ علی ریاضی(رئیس فرهنگ فارس) با همیاری علی اصغر حکمت و علی سامی بر اساس طراحی معمار فرانسوی آندره گدار بنا کردند. این بنا در 1315 به بهره برداری رسید.

هر کس که مجموعه حافظیه گام می نهد با مجموعه ای از نمادپردازی ها مواجه می گردد که آشنایی با آنها فارغ از فایده نیست. بخش ورودی بنا، یادآور زندگی مادی و دنیوی است که با مجموعه پلکانی (دارای دو ردیف که هر کدام نه پله دارد) به بخش دوم که مقبره حافظ قرار دارد متصل می شود. بالا رفتن از این پلکان جدایی از دنیا و اتصال به معنویتی است که در شعر حافظ جریان دارد. گنبد مقبره، نماد خورشید است که فرد با بالا رفتن از پله های نه گانه(در ادبیات کهن فارسی نه آسمان وجود دارد) به دیدار آن نایل می شود. زائر سپس از تعدادی پله پایین می رود تا در مقابل نور حقیقت خاضع باشد. اکنون مقبره حافظ پیش روی اوست.

 
بازار جهرم PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

بازار جهرم 3 کاروانسرای تقریبا مخروبه و یک چهارسوق وسیع و زیبا دارد. نور این بازار در گذشته از طریق دریچه‌های تعبیه شده در بالای حجره‌ها تامین می‌شده است.تمام قسمت‌های بازار جهرم در محل چهار سوق به 4 جهت اصلی شمال، جنوب، غرب و شرق ارتباط دارد و اکثر مغازه‌ها در همین قسمت جمع بوده و فقط یک قسمت از آن به بازار مسگرها متصل می‌شود.بازار مسگرها نیز در شرق بازار اصلی قرار دارد، در گذشته این بازار مسقف نبوده است. در این قسمت مسگران و آهنگران به تولید صنایع دستی اشتغال دارند ولی تعداد آنها اندک است.

قسمت اصلی بازار که قدیمی‌ترین قسمت آن نیز است، دارای 4 درب ورودی می‌باشد و سقف آن گنبدی شکل و دکان‌های آن در سطح بالاتری از سطح بازار قرار گرفته‌اند.مهمترین کاروان‌سراهای جهرم در جنب بازار واقع شده‌اند و از نظر کیفیت کم کم به مخروبه تبدیل شده‌اند.از بازار جهرم به‌عنوان خواهر دوقلوی بازار وکیل شیراز نام برده می‌شود. این بازار از نوع بازارهای صلیبی است که یک چهارسوق در وسط آن وجود دارد. این بنا دارای چندین کاروانسرا، مسجد و حمام متصل به خود است. بازار جهرم در سال 1352 از سوی وزارت فرهنگ و هنر با شماره 950 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


 
قصر دختر PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

قصر آینه که به آن قصر دختر هم می گویند در ۸ کیلومتری روستای رستاق و در جنوب شرقی آن قرار دارد . از شهر داراب تقریبا ۷۰ کیلومتر فاصله دارد که ۸ کیلومتر آن جاده خاکی و بقیه از داراب تا رستاق اسفالت می باشد این قصر از سه طرف به وسیله ی سه کوه احاطه شده و در دره ای عمیق قرار دارد .

آیینه مقابل قصر

در قسمت غربی آن که قصر آینه روبروی آن قرار می گیرد و در ۵۰ متری قصر قرار دارد کوه را تراشیده و می گویند در آنجا آینه ی بزرگی قرار داشته که نمای قصر و راه های ان در این اینه نمایان بوده و دیده بان ها که در بالای کوه قسمت شمالی قصر بوده اند و راه شمالی ان را کنترل می کرده اند از این آینه نیز قصر را می دیده اند و از ان نگهبانی می کرده اند ولی به نظر میرسد که آینه ای در کار نبوده و قسمت تراشیده ی کوه دارای جلا و صافی مخصوص بوده طوری که عکس هر چیز از جمله قصر در ان نمایان بوده است . ساکن قصر که دختری بوده از داخل ان وسیله این آینه رفتار نگهبانان را زیر داشته است . در نزدیکی قصر که هنوز نمای گنبدی شکل آن پیداست و همه از سنگ و گچ ساخته شده است گویا آتشکده ای بزرگ بوده است .

ر قسمت کوه جنوبی قصر و روبروی آن آبی به صورت قطره قطره از سنگ های کوه فرو میچکد که به همین مناسبت آنجا را تنگ چک چک نیز می گویند . این قطره های آب هنوز در داخل حوضی که همان موقع ساخته اند جمع می شود و آبی گوارا و خنک است . می گویند دختری از بزرگان دوره ی ساسانی در این قصر زندگی می کرده و بدین سبب به قصر آینه قصر دختر هم می گویند . او دختری بوده که در اسب سواری و تیر اندازی و زیبایی شهره زمان خود بوده است . اطراف و کمی دورتر از قصر آثار دیوار های سنگی و خانه های سنگی دیده می شود .

برگرفته از : کتاب شهر من داراب …. تالیف : مرحوم حسین آزماقصر دختر

 
فارس نامه ابن بلخی PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

“فارس‌نامه “کتابی‌است پیرامون تاریخ و جغرافیای فارس که در دهه نخست قرن ششم هجری قمری نوشته شده‌است. نام نویسنده کتاب مشخّص نیست، ولی نویسنده خود در دیباچه کتاب نسب نیایش را از بلخ و خویشتن را زاده و پرورده در پارس ذکر می‌کند. از این رو معمولاً از وی با نام ابن بلخی یاد می‌شود. بخش جغرافیای فارس‌نامهبه خاطر اطلاعات بدیعی که در آن یافت می‌شود نزد پژوهشگران بسیار ارزشمند است، برای نمونه اطلاعات جالبی درباره برخی از شهرهای فارس مانند، آباده، داراب، فسا و... دارد که در منابع دیگر موجود نیست. با هم بخشی از این کتب را که به داراب و فسا اختصاص دارد می خوانیم:

پسا، بهمن پدر دارا بنا کردست و شهری است بزرگ چنانک بسط آن چند اصفهان باشد اما مختل است و بیشتر ویران و اعمال و نواحی بسیار دارد و آبهاء آن جمله کریزهاست و هیچ چشمه و آبی دیگر نیست و هواء آن معتدلست و درست و جایی سخت خرم و نیکوست و میوه ها کی در گرم سیرها و سردسیرها باشد جمله آنجا موجودست چنانک در هر باغی درخت گوز و ترنج و نارنج و انگور و انجیر و مانند این از میوه های سردسیری و گرمسیری به هم باشد بسیار و مثل آن جایی دیگر نیست و قلعه دارد محکم و شبانکاره خراب کرده بود باز اتابک چاولی آبادان کرد و کرم و رونیز از اعمال پسا است (ابن بلخی، 1385: 130).

دارابجرد، دارا بن بهمن بنا کردست شهری مدور چنانک بپرگار کرده اند و حصاری محکم در میان شهر و خندقی کی بآب معین برده اند و چهار دروازه بدین حصار است و اکنون شهر خرابست و هیچ نماندست جز این دیوار و خندق و هواء آن گرمسیر ست و درخت خرما باشد و آب روان بدست و مومیایی از آنجا خیزد از کوهی قطره قطره می چکد و کانی است کی هفت رنگ نمک از آنجا خیزد(ابن بلخی، 1385: 129 ).

 

این کتاب را گای لیسترانج و رینولد آلن نیکلسون تصحیح کرده اند و انتشارات اساطیر در سال 1385 آن را به زیور طبع آراسته است.

 
<< ابتدا < قبلی 21 بعدی > انتها >>

صفحه 21 از 21