gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها711258
 127 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آب انبار مخک PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار مخک

از آثار تاریخی اوایل دوره قاجاریه است که در کیلومتر 30 جاده جهرم به شیراز، در سمت راست جاده واقع شده است. مصالح به کار رفته در احداث آب انبار مخک که با آب در ارتباط است، ملاط ساروج استفاده شده است. این بنا دارای 6 دهانه به ابعاد 120 سانتیمتر و ارتفاع 160 سانتیمتر است. وروردی اصلی آب انبار نیز در بخش شمالی آن واقع است. عمق وضع موجود بنا 8 متر و ضخامت دیوار گرداگرد آن 50 سانتیمتر است.

 

این بنا دارای گنبدی به ارتفاع 2 متر است. راه پله ای نیز جهت دسترسی به پشت بام از طریق 7 پله به ارتفاع 20 سانتیمتر و عرض 30 سانتیمتر در بنا تعبیه شده است. عرض پشت بام این آب انبار 160 سانتیمتر می باشد. بدنه بیرونی آب انبار که با گچ اندود شده بوده ، هم اینک از بین رفته است. پیش از این برای هدایت آب به این آب انبار جویی وجود داشته که به مرور زمان پرشده و بعضی قسمت های آن نیز از بین رفته است.

 

در این بنا هیچ گونه تعمیر و دخل و تصرفی انجام نشده و در تاریخ 1381/10/10 با شماره 6789 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.