gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

 

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها756088
 76 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

سوابق تاریخی آثار ثبت شده از فرهنگ مردم فارس: قسمت چهارم PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

 

منار، یعنی روشنایی

دلاواله سیاح ایتالیایی که در سال 1617 میلادی به ایران می‌آید و شش سال در ایران می‌ماند، می‌نویسد:

در مساجد شیراز پارخ ای از اعیاد مشعل‌ها و چراغ‌هایی بر بالای آن‌ها روشن می‌کنند و به همین مناسبت آن‌ها را منار به معنای روشنایی می‌نامند.

رستم و نقش رستم

دلاواله در شرح نقش رستم می‌نویسد:

مردم بومی محل آن را نقش رستم به معنای تصویر رستم می‌نامند و ب این باورند که این نقوش معرف چهره و پاره‌ای از قهرمانی‌های اوست. رستک یکی از قرمانان قدیم ایران است و به خصوص قهرمانی‌ها و عشق‌هایش شهرت زیادی بین آنان دارد. به گفته اهالی این قهرمان در دوران سلطنت کوروش و کمبوجیه و شاید قبل از آن میزیسته است. عده زیادی هنوز معتقدند این شخصیت وجود داشته و داستان‌ها و وقایعی که به او نسبت می‌دهند، تماما افسانه نیست.

وی در جای دیگر می‌نویسد:

در نقش رستم، در جایی دیگر نقش تعدادی زن و دختر دیده می‌شود که مردم محل، افسانه زیادی در موردش می‌بافند، از جمله این که یکی از آن‌ها محبوبه رستم قهرمان بوده است.

وی می‌افزاید:

درنقش رستم در بالای این تصاویر که به نظر معلق در هوا می‌آید، کسانی که دیدی بهتر از من داشتند، می‌گفتند تصویری است که به شیطان شباهت دارد، من خودم نتوانستم چیزی تشخیص دهم ولی معتقدم درست می‌گفتند و آن شخصیت کماندار جمشید بود که به گفته بعضی‌ها به خاطر زیبایی‌اش او را با تلفظ قدیم شید یعنی خورشید می‌نامیدند.