gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها710670
 91 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

سوابق تاریخی آثار ثبت شده از فرهنگ مردم فارس: قسمت هفتم PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

بعد از سیاحان

سده چهاردهم خورشیدی

همان طور که در مقدمه مطرح کردیم، در ایران کسی در زمینه فرهنگ مردم کار نکرده است و بنابراین فارس هم از این قائده مستثنی نیست. همان طور که ذکر کردیم در بین ایرانیان نخستین کسی که چنین اقدامی را انجام می‌دهد، صادق هدایت است. بنابراین نتایج کار گردآوران فرهنگ مردم و پژوهشگران را بر اساس دهه‌های این سده در زیر مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهیم:

دهه 1310

صادق هدایت، نیرنگستان را در سال 1310 می‌نویسد و در سال 1312 منتشر می‌کند. وی چند موضوع را از فرهنگ مردم فارس بدین صورت ثبت کرده است:

آب مرغان

هدایت موضوع آب مرغان را از کتاب‌های عجایب المخلوقات و آثار البلاد قزوینی در کتاب خود بدین صورت تکرار کرده است:

آب مرغان، نام چشمه‌ای است که از کوهستان سمیرم و قمشه و آب آن چشمه را برای دفع ملخ به هرجا برند و به نیت هر ولایت که آن آب برداشته شود و با کوزه با خود برند مرغ‌هایی که آن‌ها را سار گویند از قفای آن آب روند و چون بدان مکان رسند که آب را در آن پاشیده‌اند، سار بسیار گرد آیند و ملخان را به منقار به دو نیم زنند تا همگی کشته شوند و آن مزراع ایمنی یابد...... و خود در زمان توقف در فارس دیدم که از شیروان به طلب آب به فارس آمده‌ بودند و گویند شرط تأثیر آن است که آب را بر زمین نگذارند و بر سه پایه آونگ کنند و گاه برداشتن از چشمه به قفا ننگرند.