gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

جدیدترین اثر بنیادفارس شناسی با عنوان " استهبان " منتشر شد

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها762128
 95 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

شهرستان فراشبند PDF چاپ نامه الکترونیک
شهرستان شناسی

شهرستان فراشبند

شهرستان فراشبند از شهرستان­های غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان خنج، از غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان­های کازرون و شیراز و از شرق به شهرستان فیروزآباد محدود می­باشد. این شهرستان با مرکزیت شهر فراشبند دارای 8338 کیلومتر مربع وسعت و فاصل آن از شیراز 170 کیلومتر است.

میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 800 متر است.

دارا بودن تعداد زیادی چهار طاقی خود نشان از قدمت تاریخی این شهرستان دارد. علاوه بر آن عشایری بودن منطقه فضای زیبایی را برای فراشبند ایجاد کرده و موجب پیدای دست بافته­های رنگین عشایری همچون گبه، گلیم، فرش و جاجیم شده است. باغ­های مرکبات و به ویژه خرما و قصب زاهدی از دیگر چشم­اندازهای گردشگری این منطقه می­باشد.

جاذبه های گردشگری شهرستان فراشبند:


جاذبه هاي مذهبي

امامزاده شهید (ع)

بقعه امامزاده شهید (ع) در فاصل 35 کیلومتری جنوب شرقی فراشبند به طرف عسلویه قرار دارد. امامزاده شهید (ع) در بین مردم منطقه از قداست و احترام خاصی برخوردار است. مقبر وی دارای دو گلدسته و گنبدی مخروطی شکل می­باشد که با تزئینات کاشی معرق و نام خداوند مزین شده است. باغهای میوه و نخلستانهای اطراف در این منطقه تفرجگاهی زیبا را ایجاد کرده است.


جاذبه های تاریخی

چهار طاقی نقاره­خانه

این بنا در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی فراشبند، در مسیر راه امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای اصلی آتشکده از لاشه سنگ وملات گچ و ساروج ساخته شده است. در پایین و اطراف چهارطاقی بقایای اتاق­هایی با سقف هلالی دیده می­شود.

گنبد و مجموعه تپه­ها

این مجموعه که دارای مساحت نسبتا وسیعی است، در فاصل 15 کیلومتری شمال فراشبند به طرف کازرون و در طرف راست جاده، قرار گرفته و شامل بقایای سه بنای سنگی، گچی و ساروجی از دوره ساسانی است. بنای اصلی در برگیرند یک چهارطاقی است که در طرف غربی آن دو اتاق قرار دارد و نیز در ضلع شمالی و خارج آن بقایای یک اتاق بزرگ مشاهده می­شود.

چهارطاقی رهنی

این بنا در فاصل 10 کیلومتری جنوب شرقی و در مسیر راه فراشبند به امامزاده شهید (ع) واقع شده است. بنای این چهار طاقی متعلق به دور ساسانیان ومصالح بکار رفته در آن سنگ، گچ و ساروج می­باشد.

قبرستان قدیمی

این مجموعه در فاصل 45 کیلومتری شمال فراشبند و در طرف راست جاده فراشبند به کازرون قرار دارد. این قبرستان قدیمی فاقد هر گونه سنگ قبر یا نوشته می­باشد.

در وسط این مجموعه یک پایه به ارتفاع حدود 5 متر از جنس لاشه سنگ، گچ و ساروج قرار دارد که شبیه به پایه چهار طاقی می­باشد.

از دیگر آثار شهرستان فراشبند می­توان به امامزاده محمد (ع)، تفرجگاه خوشاب، قلات زرگران، آسیاب­بادی و حمام قدیمی فراشبند اشاره کرد.

حمام کهنه فراشبند

این حمام قدیمی که در جوار مسجد ابولفضل علیه السلام(حاج عوضی سابق)قرار داشت بدون شک همان حمام مورد ذکر در کتاب مرآه البلدان است که میرزا حسن خان اعتماد السلطنه از آن نام برده است. بنای مزبور که جهت گرم نگه داشتن درون آن،در عمق 6 متری زمین ساخته شده بود،شامل بخش های مختلفی نظیر یک تالار انتظار،چهار رختکن،دو استخر آب سرد و گرم و یک تالار بزرگ جهت شستشو بود. معماران این حمام در ساختن دیوار و طاق های آن از سنگ لاشه و ساروج برای گنبدهای آن از سنگ و گچ استفاده کرده و آن را به طرزی جالب و ماهرانه ساخته بودند. سرانجام این بنا که تا چندین سال پیش نیز برقزار بود،به وسیله افراد محلی تخریب و جز مسجد جنب آن شد.ولی آنچه مایه خوشبختی است اینکه نیمی از دیوار آن به انضمام استخرها و کاشی های الوانکف آن هنوز باقی و در زیر زمین مدفون است و امیدواریم روزی با خاکبرداری مجدد ظاهر گردد.

حمام مائینک

این حمام ،در محلی با همین نام و در مسیر راه فراشبند به خوشاب واقع است و اهالی آن را منصوب به سلطان محمدخان ایلخانی(1309-1284ه.ق) می دانند. بنای مزبور شامل 2 بخش زنانه و مردانه بوده که برای ورود به هر قسمت باید دهلیزی مخصوص را پیمود و سپس وارد تالار بزرگ "رختکن" شد. درون تالار مذکور با مجموعه ای از طاق ها و طاقنماها روبرو خواهیم شد که بر ستون هایی قطور و مستطیل استوار و فاقد هرگونه گچبری و تزئینات معماری است ولی رعایت بعضی اصول مهندسی در آن،منظره ای بدیع و دلنواز به آن بخشیده است. حمام به طور کلی به صورت مربع مستطیل و نیمی از بدنه آن را در زمین ساخته اند تا مانند دیگر حمام های منطقه با کمترین هزینه سوخت گرم نگه داشته شود.مواد دیوار و گنبدهای آن از سنگ لاشه و بادبر،ملاط ساروج و گچ است . بنای مزبور که هم اکنون به عنوان آغل احشام استفاده می شود،در چند نوبت و ادوار مختلف تعمیر و بازسازی شده است.

حمام نوجین

این حمام ویران در حوالی تل باستانی نوجین موسوم به "تل گپ" و همچنین در حوالی امامزاده نظام الدین قرار دارد.بنای آن به صورت مربع مستطیل و با طول 20 و عرض 10 متر است.سقف آن به وسیله 10 گنبد به هم پیوسته که در امتداد همدیگر قرار دارند پوشیده شده است.ارتفاع هر یک از گنبدهای مزبور تا سطح زمین حدود 3 متر است.