gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

 

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها756088
 94 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آب انبار ده کهنه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار ده کهنه

آب انبار ده کهنه در شهرستان کازرون بخش خشت و کنار تخته در شرق روستای ده کهنه کمارج واقع است. این بنا بازمانده از عصر صفوی در استان فارس است. این آب انبار در ضلع شرقی کاروانسرای کمارج ده کهنه قرار داردو از سنگ و گچ ساخته شده است.

 

ادامه مطلب...
 
آب انبار حاج محمد اسماعیل PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

در استان فارس، شهرستان خنج، مجاور رودخانه فصلی میر شریف و بین دو آب انبار گله و حاجی محمد، آب انبار حاج محمد اسماعیل قرار دارد که باز مانده از اواخر عصر صفوی است. این بنا با طاقهای جناقی سر در دهانه، یکی از پنج آب انبار مشهور رودخانه فصلی میر شریف است.

 

ادامه مطلب...
 
آب انبار حاج آقا رضا PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری


آب انبار حاج آقا رضا

آب انبار حاج آقا رضا متعلق به دوره صفویه است و با شماره 6790 در تاریخ 10 دی 1381 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این آب انبار را حاج آقا رضا ذوالقدر جهرمی، حاکم وقت منطقه ساخته است و در میدان آیت الله حق شناس قرار دارد. گرچه قسمتی از طاق آن فرو ریخته است، اما اصل بنا که در واقع بزرگترین آب انبار جهرم بوده است تقریبا سالم است. این بنا از جاذبه های گردشگری فارس به حساب می آید.

 
آب انبار هفت تنان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار هفت تنان در ضلع جنوب شرقی باغ و عمارت تاریخی هفت تنان قرار دارد. تهویه ای که برای آب انبار مذکور در نظر گرفته شده است با آب انبار پشت مسجد وکیل متفاوت است و عبارت از دریچه هایی است که در اطراف برج آب انبار تعبیه و در مدخل دریچه نرده آجری نصب شده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار دیوانخانه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار دیوانخانه روبروی ارگ کریمخانی قرار دارد که تنها پلکان و قسمتی از آن باقی مانده است. بر روی این آب انبار در گذشته ساختمانی به نام نقاره خانه وجود داشته که برای رسانیدن پیام های مهم به مردم ساخته شده بوده که هم اینک ویران شده است. علاوه بر این،بنای پشت آن که شامل بادگیری برای تهویه هوای درون آب انبار بوده، نیز به کلی ویران شده.

 

ادامه مطلب...
 
آب انبار وکیل PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

 

آب انبار وکیل در جنوب حمام وکیل قرار دارد و هم زمان با مسجد در حدود سال ۱۱۸۰ ه.ق توسط کریم خان زند ساخته شده است. بنای آب انبار دارای راه پله ، مخزنی مربع مستطیل ، بادگیر و پوشش طاقی است و پله های ورودی از سنگ حجاری شده ، تهیه شده. پوشش طاقی مخزن بنا، در میانه بر روی چهار پایه مربع شکل قرار گرفته، که ارتفاع این پایه هاست.

 

ادامه مطلب...
 
آب انبار حافظیه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار حافظیه زیر رواق حافظ قرار گرفته که از زمان ساخته شدن رواق، راه ورود بدان مسدود شده است. در حال حاضر نیز سه دریچه سنگی حجاری شده به بیرون دارد. آب انبار حافظیه به صورت کانال در وسط رواق بیست ستونه قرار دارد و در گذشته از آب انبارهای مهم شیراز بوده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبارهای کریمخانی PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

فارس در منطقه ای کم آب قرار دارد. به همین جهت از قدیم مجموعه ای از راهکارهای مختلف جهت دستیابی به منابع آب وجود داشته است. احداث آب انبار ها یکی از این راهکارها بوده است. آب انبارهای معروف شیراز تا پیش از لوله کشی عبارت بودند از آب انبارهای آستانه ـ قوام « واقع در محله قوام » ـ آتشی ها « لب آب » ـ حاج عباس « جنب باغ ملی » ـ مشیر « محله مشیر» ـ بی بی دختران « محله سنگ سیاه » اشاره کرد که امروزه از آنها جز نامی باقی نیست. از آن روزگار تنها مجموعه آب انبارهای کریمخانی به یادگار مانده است که مشمول داستانها و حکایت های بسیاری است. برای نمونه در فارسنامه ناصری در مورد ساخت ابنیه کریمخانی آمده است :

ادامه مطلب...
 
آتشکده و چهارطاقی های فارس PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

سایت بنیاد فارس شناسی در ادامه سلسله پرونده های فرهنگی و پژوهشی خویش در راستای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تاریخ این منطقه به موضوع آتشکده ها و چهارطاقی های فارس پرداخته است. برای مطالعه مطالب مرتبط با این موضوع در سایت به صفحه جاذبه های گردشگری سایت رجوع کنید. فهرست آتشکده ها و چهارطاقی هایی که تا کنون مورد بررسی قرار گرفته است به شرح زیر است:

 

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 8 از 20