gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها725674
 126 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آب انبار وکیل PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

 

آب انبار وکیل در جنوب حمام وکیل قرار دارد و هم زمان با مسجد در حدود سال ۱۱۸۰ ه.ق توسط کریم خان زند ساخته شده است. بنای آب انبار دارای راه پله ، مخزنی مربع مستطیل ، بادگیر و پوشش طاقی است و پله های ورودی از سنگ حجاری شده ، تهیه شده. پوشش طاقی مخزن بنا، در میانه بر روی چهار پایه مربع شکل قرار گرفته، که ارتفاع این پایه هاست.

 

ادامه مطلب...
 
آب انبار حافظیه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار حافظیه زیر رواق حافظ قرار گرفته که از زمان ساخته شدن رواق، راه ورود بدان مسدود شده است. در حال حاضر نیز سه دریچه سنگی حجاری شده به بیرون دارد. آب انبار حافظیه به صورت کانال در وسط رواق بیست ستونه قرار دارد و در گذشته از آب انبارهای مهم شیراز بوده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبارهای کریمخانی PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

فارس در منطقه ای کم آب قرار دارد. به همین جهت از قدیم مجموعه ای از راهکارهای مختلف جهت دستیابی به منابع آب وجود داشته است. احداث آب انبار ها یکی از این راهکارها بوده است. آب انبارهای معروف شیراز تا پیش از لوله کشی عبارت بودند از آب انبارهای آستانه ـ قوام « واقع در محله قوام » ـ آتشی ها « لب آب » ـ حاج عباس « جنب باغ ملی » ـ مشیر « محله مشیر» ـ بی بی دختران « محله سنگ سیاه » اشاره کرد که امروزه از آنها جز نامی باقی نیست. از آن روزگار تنها مجموعه آب انبارهای کریمخانی به یادگار مانده است که مشمول داستانها و حکایت های بسیاری است. برای نمونه در فارسنامه ناصری در مورد ساخت ابنیه کریمخانی آمده است :

ادامه مطلب...
 
آتشکده و چهارطاقی های فارس PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

سایت بنیاد فارس شناسی در ادامه سلسله پرونده های فرهنگی و پژوهشی خویش در راستای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تاریخ این منطقه به موضوع آتشکده ها و چهارطاقی های فارس پرداخته است. برای مطالعه مطالب مرتبط با این موضوع در سایت به صفحه جاذبه های گردشگری سایت رجوع کنید. فهرست آتشکده ها و چهارطاقی هایی که تا کنون مورد بررسی قرار گرفته است به شرح زیر است:

 

ادامه مطلب...
 
آتشکده تنگ چک چک PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

قصر آینه که به آن قصر دختر هم می گویند در هشت کیلومتری بخش رستاق و در جنوب شرقی آن فرار دارد . این قصر از شهرستان داراب تقریبا هفتاد کیلو متر فاصله دارد که 8 کیلومتر آن جاده خاکی و بقیه از داراب تا رستاق آسفالت می باشد. این قصر از سه طرف بوسیله سه کوه احاطه شده و در دره ای عمیق فرار دارد .در قسمت غربی قصر و در فاصله 50 متری آن قسمتی از کوه تراشیده اند و می گویند در آنجا آینه بزرگی قرار داشته است.

در نزدیکی قصر بنایی وجود دارد که هنوز نمای گنبدی شکل آن پیداست و همه از سنگ و گچ ساخته شده است که گویا آتشکده ای بزرگ بوده است .در کوه جنوبی قصر و در روبروی آن آبی به صورت قطره قطره از صخره های کوه فرو می چکد که به همین مناسبت آنجا را تنگ چک چک نیز می گویند این قطره های آب هنوز داخل حوضی که در همان زمان ساخته شده جمع می شوند و آبی گوارا و خنک دارد . پیشینه این مجموعه به قرن سوم میلادی نسبت داده می شود و نیازمند توجه جدی است.

 
چهارطاقی کهنارو PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهارطاقی کهنارو

جبل النارویه، معرب کوه آتش، نام کوه هایی واقع در شرق و جنوب شرقی فیروزآباد است. گویا نام آن، کوه نوران بودهو به آن دلیل چنین نامیده شده است که در گذشته خورشید فیروزآباد از این منطقه طلوع می کرده است. به هر حال در گویش امروزی­ها این کوه و طایفه ای که در آن مستقر است را کوهنارو یا کهنارو می خوانند. چهار طاقی کهنارو مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان فیروزآباد، بخش مرکزی، روستای شهید دستغیب واقع شده و در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۱۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
چهار طاقی های کرسیا PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

دو چهار طاقی در روستای کرسیا از توابع شهرستان داراب وجود دارد که هر دو در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۳۹۰ و ۳۳۹۱ به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند. ممکن است این چهار طاقی ها به دوران پس از اسلام تعلق داشته باشند، اما برخی آنها را  آتشکده یا آتشدان دانسته اند.

 
چهار طاقی نودران PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهار طاقی نودران مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان فیروزآباد، روستان نودران واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۴۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
آتشکده غار بنوو PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

غار بنووغار بنوو در لارستان استان فارس واقع است. غار باستانی بنوو در جنوب روستای عمادده، مرکز بخش صحرای باغ از بخشهای لارستان فارس قرار دارد. این غار که از شگفتی های طبیعت در این قسمت از کشور پهناور ایران است وسعتی قریب به 3000 متر مربع دارد و با ارتفاعی نزدیک به 50 متر در دل کوه گاوبست از رشته کوههای زاگرس جنوبی واقع شده است. در خصوص نام این غار شگفت انگیز اقوال مختلفی وجود دارد از آن جمله عده ای بر این عقیده اند که نام اصلی آن داد بنیاد ( محلی که برای دادخواهی) می باشد و گروهی دیگرنیز نام آن را بن وو که رشه لغوی آن در زبان محلی تقریبا" شیبه داد بنیاد هست می دانند.

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 8 از 19