gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها725672
 48 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

چهار طاقی نقارخانه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

نقارخانه

چهار طاقی نقاره‌خانه از جمله آثار به جای مانده از دوران ساسانی به‌شمار می‌رود که در کیلومتر 4 جاده فراشبند در شهرستان فیروز آباد از توابع استان فارس قرار دارد .

ادامه مطلب...
 
چهارطاقی ورودی شیراز (برج دیو) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

برج دید

برج دیو (دید) یک چهارطاقی بر فراز تنگه الله اکبر شیراز است. تا آنجا که می دانیم این برج فاقد اهمیت آئینی یا عبادی بوده است و تنها برای نگهبانی از ورودی شیراز ساخته شده است. هرچند این مساله تا کنون اثبات نشده اما ظن هایی در این باره وجود دارد که برج دیو علاوه بر کارکرد نگهبانی و دیدبانی برج احتمالا دارای کاربری نجومی نیز بوده است. با این حال ساختار معماری آن با چهار طاقی های بازمانده از روزگار ساسانی مشابهت هایی دارد .

ادامه مطلب...
 
شیراز 6500ساله شد PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها
به گزارش فرارو کاوش‌های باستان شناسی در تپه پوستچی شهر شیراز پیشینه شکل گیری این شهر را به 6 هزارو 500 سال پیش رساند.

به گزارش ایسنا، علیرضا سرداری با اعلام این خبر گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه «پوستچی» در جنوب بلوار «رحمت» شهر شیراز، منجر به کشف و شناسایی آثار و شواهدی از دوره‌های پیش از تاریخ و تاریخی منطقه شده است.
ادامه مطلب...
 
آتشکده خرامه (چهارطاقی گبران) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آتشکده خرامهدر جنوب شهر خرامه بنای آتشکده ه ای است که به "چهار طاقی گبران" معروف است که از نظر ساختمان گنبدی شکل وکاربندی تا حدودی شبیه آتشکده بهرام در خیر استهبان می باشد. یکی از دلایل سالم ماندن آتشکده خرامه این است که این بنا تا قرون پنجم وششم هجری فعال بوده است چنانکه مورخ معروف استخری در کتاب الممالک والمسالک راجع به پارس در قرن چهارم می نویسد: " هیچ شهر وناحیت بی آتشکده نیست وآن را حرمت دارند".

ادامه مطلب...
 
چهارطاقی دارالسلام PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

این چهارطاقی مربوط به دوره قاجار است و در شیراز(فارس)، بلوارسیویه، روبروی امامزاده ابراهیم، داخل قبرستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۵۱۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
چهارطاقی های خرم بید PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

در شهرستان خرم بید فارس 7 چهارطاقی منحصر به فرد وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به چهارطاق عباس آباد در بخش مشهدمرغاب و چهارطاقی مشکان، قاضیان و قشلاق در بخش مرکزی اشاره کرد که متعلق به دوران‌های مختلف تاریخی مختلف از جمله ساسانی، اوایل دوره اسلامی و میانه دوره اسلامی است. یکی از مهمترین این چهار طاقی ها خرمه می باشد که یکی ازبناهای معتبر ایران در دوران ساسانی بوده است و معماری این چهارطاقی از سبک و سیاق چهار طاقی های مرسوم ایران و استان فارس پیروی می کند.

ادامه مطلب...
 
چهارطاقی محلچه (فیشور) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهار طاقی محلچه (فیشور)چهارطاقی محلچه (فیشور) یکی از آثار ارزشمند تاریخی و گردشگری روستای محلچه و مربوط به دوران قبل از اسلام در فارس است. این اثر تاریخی که به نامهای آتشکده محلچه یا آتشکده محل شاه نیز نامیده می‌شود در کنار جاده اوز - شیراز در ۳۰ کیلومتری غرب شهر اوز در روستای محلچه واقع است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنای تاریخی و با ارزش سنگ، گچ و ساروج است.

 

ادامه مطلب...
 
آتشکده ای بر فراز شیراز(چاه مرتاض علی) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چاه مرتاض علی

چاه مرتضی علی (مرتاض علی) در نزدیکی برج دیو (دید) بر فراز كوهستان شمال شرقي شيراز قرار دارد. این مکان محلی برای گردآمدن گردشگران، کوهنورادان است و از مناطق مهم اهل طریقت در فارس محسوب می شود.

ادامه مطلب...
 
آتشکده کنرو PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چارتاقی کنرو

آتشکده یا چهارطاقی "کِنَرو" قسمتی از یک مجموعه قدیمی با معماری شبیه به برج مادر نادر در نزدیکی روستای براک و شهر لطیفی از توابع بخش مرکزی لارستان است . محل قرار گیری این بنا تقریبا در وسط دو کوه قرار دارد و این امر گواه سرسبزی و حاصلخیزی این منطقه در گذشته است و این گمانه با وجود دو نهر آب از جنس ساروج و سنگ که به سبک رومی است قوی تر می شود. این مکان قابلیت تبدیل شدن به مکانی جهت جذب گردشگر در استان فارس را دارد .

 

این بنای باستانی که در حال تخریب بود به همت خیرین محلی مورد  تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 10 از 19