gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

 

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها756088
 9 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

سرای افشاریان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

از دیگر کاروانسراهای فارس که ناشناخته مانده است سرای افشاریان در بخش شرقی بافت تاریخی شیراز است. این بنا، کاروانسرایی درون شهری در مجموعه ابنیه قوام است. اصل بنا مربوط به دوره قاجار است و در سند آن با کاربری اصطبل ثبت شده است. اما چنانکه از نام آن (سرای افشاریان) و خصایص معماری بنا بر می آید، در واقع یک کاروانسرای درون شهری است. ضلع غربی بنا به کلی تخریب شده است و نیازمند بازسازی است. این بنا تا کنون در فهرست آثار ملی ثبت نشده است.

 
چارطاقی بدره ای ایج PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چارطاقی بدره ای ایجدر استهبان فارس مجموعه بناهای باستانی قابل توجهی وجود دارد که می تواند مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد. مجموع این آثار تاریخی شامل چهارطاقی خروجی قنات های بدره، ایوان سنگی، محراب اسلامی، جوی های ساروجی، تنوره های آسیاب های کهن و خرابه های دژ نگهبانان هستند. چهار طاقی مربوط به عصر ساسانی با معماری آن دوره کاملا سالم و فقط سقف گنبد آن از خارج بازسازی شده است. کف چهار طاقی از زمین مقداری گود تر است و برای ورود به آن باید چند پله کوتاه را طی کرد. سرچشمه قناتهای واقع در این دره به داخل چهارطاقی هدایت شده و آب به حوض وسط آن وارد می شود. ما بین چهار ستون بنا چهار درگاه وجود دارد.

ادامه مطلب...
 
کاروانسرای فداغ PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهارطاقی کاروانسرای فداغ

کاروانسرای فداغ از آثار تاریخی فداغ واقع در شهرستان گراش فارس است. این کاروانسرای قدیمی بنایی سنگی است که دارای هشت ستون مجزا از هم در دو قسمت است که یکی از قسمت‌های آن تخریب شده است. اصل بنا از لاشه سنگ و ساروج ساخته شده و دارای سقفی گنبدی شکل است. به همین دلیل به چهارطاقی فداغ مشهور است. این اثر تاریخی حال و روز مناسبی ندارد اما خوشبختانه اخیرا مورد توجه و بازسازی قرار گرفته است.

 
چهارطاقی زاغ و سیمکان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

در فارس، ناحیه سیمکان جهرم دو چهار طاقی وجود دارد. چهارطاقی (چهارتاقی) زاغ در بخش سیمکان، 500 متری شمال روستای زاغ قرار دارد و مربوط به دوره اسلامی است. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۲۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

ادامه مطلب...
 
انتشار چکیده مقالات اولین همایش تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران PDF چاپ نامه الکترونیک
آرشیو انتشارات

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی، کتاب "چکیده مقالات اولین همایش ملی علمی پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران" به همت بنیاد فارس شناسی به زیور طبع آراسته شد. مقدمه این کتاب به قلم دکتر منصور طبیعی، مدیر بنیاد فارس شناسی، است.  در این مقدمه می خوانیم:

ایران سرزمین تاریخ و تمدن است. سرزمینی که آغازگاه اولین امپراطوری جهان است و تا کنون برپا مانده است. تاریخ جهان به ندرت موارد مشابه دیگری را سراغ دارد. چنین موقعیت بی همتایی ستایشگران بسیاری را برانگیخته است.

ادامه مطلب...
 
چهار طاقی نقارخانه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

نقارخانه

چهار طاقی نقاره‌خانه از جمله آثار به جای مانده از دوران ساسانی به‌شمار می‌رود که در کیلومتر 4 جاده فراشبند در شهرستان فیروز آباد از توابع استان فارس قرار دارد .

ادامه مطلب...
 
چهارطاقی ورودی شیراز (برج دیو) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

برج دید

برج دیو (دید) یک چهارطاقی بر فراز تنگه الله اکبر شیراز است. تا آنجا که می دانیم این برج فاقد اهمیت آئینی یا عبادی بوده است و تنها برای نگهبانی از ورودی شیراز ساخته شده است. هرچند این مساله تا کنون اثبات نشده اما ظن هایی در این باره وجود دارد که برج دیو علاوه بر کارکرد نگهبانی و دیدبانی برج احتمالا دارای کاربری نجومی نیز بوده است. با این حال ساختار معماری آن با چهار طاقی های بازمانده از روزگار ساسانی مشابهت هایی دارد .

ادامه مطلب...
 
شیراز 6500ساله شد PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها
به گزارش فرارو کاوش‌های باستان شناسی در تپه پوستچی شهر شیراز پیشینه شکل گیری این شهر را به 6 هزارو 500 سال پیش رساند.

به گزارش ایسنا، علیرضا سرداری با اعلام این خبر گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه «پوستچی» در جنوب بلوار «رحمت» شهر شیراز، منجر به کشف و شناسایی آثار و شواهدی از دوره‌های پیش از تاریخ و تاریخی منطقه شده است.
ادامه مطلب...
 
آتشکده خرامه (چهارطاقی گبران) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آتشکده خرامهدر جنوب شهر خرامه بنای آتشکده ه ای است که به "چهار طاقی گبران" معروف است که از نظر ساختمان گنبدی شکل وکاربندی تا حدودی شبیه آتشکده بهرام در خیر استهبان می باشد. یکی از دلایل سالم ماندن آتشکده خرامه این است که این بنا تا قرون پنجم وششم هجری فعال بوده است چنانکه مورخ معروف استخری در کتاب الممالک والمسالک راجع به پارس در قرن چهارم می نویسد: " هیچ شهر وناحیت بی آتشکده نیست وآن را حرمت دارند".

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 10 از 20